niedziela, 21 grudnia 2014

Jan Krzysztof Duda gwiazdą pierwszej wielkości na ME we Wrocławiu! Do wczorajszego srebra w blitzu, dziś "dorzucił" złoty medal w szachach aktywnych! Gratulacje!!
W pierwszej chwili chciałem wykrzyknąć - "Oto moment, w którym rodzi się gwiazda europejskich szachów!" ale przecież to jest zdanie absolutnie nieaktualne. Janek Duda jest gwiazdą szachów już od bardzo dawna - całą jego karierę znaczy medalowy szlak. Dziś w pełnej dramaturgii końcówce Janek okazał się lepszy od wczorajszego triumfatora w blitzu, Dawida Nawary i tym samym sięgnął po złoto ME w szachach aktywnych. Intryga meczowa w ostatniej rundzie wyglądała tak, że oprócz wygranej z bezpośrednim rywalem, Janek musiał liczyć na korzystny wynik w pojedynku Gajewski- Wołokitin. Grzesiek Gajewski remisując z Ukraińcem po niezwykle ciekawej partii, zapewnił sobie brązowy medal mistrzostw i otwarł drogę do złota Jankowi. Z wielką przyjemnością napiszę, że polscy szachiści we Wrocławiu okazali się dla gości z różnych zakątków Europy bardzo niegościnni.

Janek Duda grał jak w transie. Obserwowałem go na przekazie video - był w stanie bardzo dużego pobudzenia, choć przy dokładniejszej obserwacji dało się zauważyć, że jest maksymalnie skoncentrowany. Po ostatniej partii kamera znów go ujęła jak stał i patrzył na inną partię i coś analizował. Jemu tych szachów ciągle mało! Jeśli ci, którzy mają wpływ na dalszy rozwój tego chłopaka, zrobią coś nie tak, nie podaruję im tego. Byłaby to wielka szkoda dla szachowego sportu w Polsce - tyle już talentów szachowych zmarnowano w tym kraju! Niechże gwiazda Janka Dudy nie przygaśnie - takie miałbym świąteczne, czy też noworoczne życzenie.

Poza tym ta jego łatwość gry, znajdywania komplikacji, taktyki. Pomyślcie o tej partii z Bortnykiem, wczorajszym pogromcą Radka Wojtaszka. Takie idee jak zdwojenie wież na linii "h" z późniejszym uderzeniem na "g7" to był dla Janka spacerek. On to wszystko widzi, a nawet jeszcze więcej. Dalej - partia z Kowalenką i upór przyszłego Mistrza Europy w realizacji dochodzącego piona. No o każdej partii Jaśka można by pisać i pisać. Szachy Janka Dudy są "pod kibica" - tutaj nie ma nudy - młody arcymistrz uwielbia iść "na wyrwę".

Świetne zawody Janka, kapitalne zawody Polaków w ogóle! Szkoda, że nie miałem żadnej przyjemności z oglądania transmisji z tego turnieju. To była bezustanna walka o to, by niczego nie stracić, a straciłem dużo. Próba oglądania tego przekazu, wyglądała w moim przypadku jak usiłowanie konsumpcji smacznego deseru lodowego za pomocą łopaty. Przez całe te mistrzostwa nawet na moment nie opuszczały mnie nerwy z tego powodu. Były momenty, że dosłownie kipiałem. Zwłaszcza, że Polacy swoją grą dopisali. Nieco ratował przekaz wideo, jednak tylko "nieco": nic nie zastąpi dobrej transmisji ze stołów, a ta była bardzo daleka od normalnych standardów.

 Jeszcze raz, już na koniec: gratulacje od "Psychologii i Szachów" dla nowego Mistrza Europy, gratulacje dla brązowego medalisty ME, Grzegorza Gajewskiego! 

  

10 komentarzy:

 1. Super to wyszło - ZŁOTO! JKD ... aż nie mogłem uwierzyć, widziałem tyllko końcówkę partii ale transmisja siadła ... ale nieważne. Gratulacje dla Jana Krzysztofa!

  OdpowiedzUsuń
 2. Duda świetnie wymiótł rywali. Dodam, że chyba jako jedyny miał 6 przeciwników 2600+ (wynik z nimi: 5:1), podczas gdy reszta czołówki miała po 2,3 rywali 2600+. Tak więc niesamowicie wartościowa wygrana.

  Tom K.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie zapomnijmy z kim pracował przez ostatnie osiem lat. Ktoś nauczył Janka tej bojowości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trener Leszek Ostrowski wykonał z Jankiem kapitalną pracę - sukces Janka to i jego osiągnięcie. Janek ma teraz 2600 elo, mało lat i wszelkie dane ku temu by zostać superarcymistrzem. Przed nim ciężka praca ale widząc jakie ma podejście do szachów ta droga choć ciężka będzie dla niego przyjemnością. Z całego serca życzę mu awansu do klubu 2700 + a potem wyżej!

   Usuń
 4. Duda ma wielki talent i jak widać rozwija się rewelacyjnie, ale nawet mimo tego w U-16 na świecie jest 3, a konkurencja wyprzedza go o 60 punktów. Nie spodziewałem się aż takiej różnicy - niesamowity poziom w tych juniorach.

  Standard Top 100 Juniors December 2014
  Nr, zawodnik, tytuł, kraj, ranking, rocznik
  5 Wei, Yi g CHN 2668 1999
  6 Artemiev, Vladislav g RUS 2662 1998
  18 Duda, Jan-Krzysztof g POL 2603 1998
  41 Sevian, Samuel m USA 2511 2000
  52 Karthikeyan, Murali m IND 2497 1999
  60 Chandra, Akshat m USA 2489 1999
  64 Xiong, Jeffery m USA 2485 2000
  94 Liu, Yan f CHN 2451 2000

  Tom K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się Tom ale ta tabela pokazuje też, że Janek jest w trójce najlepszych. Myślę, że w Polsce jest inny problem - pozostali juniorzy, którzy zatrzymali się poniżej 2500 elo i w ogóle nie progresują. Janek jest na dobrej drodze, by za rok dwa wskoczyć na pułap 2700+ ale co z resztą? Widziałeś grę naszych w Gjor?

   Usuń
  2. To nie problem, tylko rzeczywistość. Zawodowe szachy są opłacalne tylko dla grupki najlepszych na świecie, po wielu latach treningu. Tak więc zdrowo myślący, uzdolniony junior - ale nie geniusz szachowy, może traktować szachy tylko jako poboczne hobby. Stąd np. te >= 300 punktów róznicy między Dudą a resztą U16 w Polsce.

   Tom K.

   Usuń
 5. Trener Ostrowski sam był blisko jako junior Wielkiej gry szachowej, był bardzo bojowy a żył szachami ponad miarę , cóz może zabrakło dobrego trenera?? Dobrze ze jako trener znalazł taki diament jak JKD z diamentu można zrobic coś cennego ze szkła tylko cos ładnego...Warto chyba podkreślić ze w tym turnieju zaistniało kolejne pokolenie po Leszku Ostrowskim czyli Tomasz Warakomski który też czerpał z tej samej Suwalskiej szkoły szachowej... najlepszy Polski mm ponownie zabłysnął... kto wie czy tak kiedyś nie będzie wyglądała kadra polski /czterej muszkieterowie z szóstki turnieju???? Gratulacje zasłużone dla całej czwórki !! taki sukces i taka słaba transmisja dlaczego?? Wierzę ze to początek sukcesów polskich szachistów, oby pociagnęli za sobą młodzież ....
  tzbych

  OdpowiedzUsuń
 6. Brawo Janek!!! Ten chłopak powinien mieć takie same warunki treningu jak Magnus Carlsen: może nawet z Garrim? Jak najszybciej powinien mieć możliwość grania z 2700+, tylko w ten sposób może się jego talent rozwinąć: vide przykład Caruany czy Giri'ego. Giri ma zaledwie 20 lat! Tu nie ma czasu do stracenia. Może COMARCH pomoże?

  OdpowiedzUsuń
 7. Leszek pracuje z Oliwią Kiołbasą i widać rezultaty. Oliwka też jest bardzo bojowa i celuje wysoko.

  OdpowiedzUsuń