czwartek, 27 listopada 2014

Niespodzianki rundy pierwszej Qatar Masters Open 2014 r. !
Wpadki znanych i silnych z mniej znanymi w rundzie pierwszej Qatar Masters Open 2014r. : na polu chwały polegli Jobawa, Naiditsh. I chyba Kramnik trochę za późno otwarł szachową bazę partii, by obejrzeć co tam grywa niejaki Halkias Stelios - partia zakończyła się nierozegraną. (A cóż to za słowo "nierozegrana"? Czyli, co? Przeciwnicy tej partii nie rozegrali?;)). Ten turniej da mi małą, cząstkową odpowiedź na pytanie, czy istnieje takie pojęcie jak "szachista elity światowej". Na "celowniku" wymieniony wyżej Kramnik, Giri, Mamedjarow oraz Vachier-Lagrave - cała czwórka to pierwsza piętnastka rankingu. Jeśli chodzi o ostatniego z tej czwórki, mam wątpliwości, ale pierwsza trójka to zdecydowanie szachiści elity. Jak wypadną na tle reszty? Jakie będą ich miejsca końcowe? Ile zyskają lub stracą na rankingu? Z zaciekawieniem będę się przyglądał jaki występ odnotują. W sumie wszystko już jest zapisane i lepiej nie stawiać tezy, a potem badać. Wystarczy oprzeć się na tym co już się wydarzyło, zbierając wyniki wszystkich ważniejszych openów z ostatnich 5 lat, w których występowali szachiści tacy jak Kramnik, Karjakin itd. (za wiele tego nie było) i przeliczyć, przeanalizować dokładnie, gdzie ostatecznie, na którym miejscu kończyli zawody. 


Photo by Dmitry Rukhletskiy from page: http://www.qatarmastersopen.com/

Wczoraj Polacy ze zmiennym szczęściem. Mateusz Bartel przegrał z jakimś nieznanym IM z Rosji, ranking 2456 elo. To była typowa partia dla naszego arcymistrza. Zremisowali Świercz i Mitoń. Wygrali: Olek Miśta, Janek Duda i Bartosz Soćko. Cała trójka zagra za 2 godziny z bardzo wysoko notowanymi przeciwnikami - Miśta z Girim (!!), Soćko z Vachier-Lagrave 'm (!!), Janek Duda z Eljanowem (!!). Jak widać mamy wspaniały, emocjonujący dzień! Turniej w Katarze jest bardzo dobrze zrealizowany - są komentarze na żywo, przekaz "live" z sali gry, oraz transmisje praktycznie z wszystkich szachownic. Zatem miód i śmietana. Nic tylko siadać, oglądać i rozkoszować się wspaniałym turniejem!


4 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Dzięki Krzysztofie.
   Myślałem, że trzeba będzie poczekać do III (IV?) rundy na ciekawe pojedynki, a tu już w II rundzie taka jazda! Nie ukrywam, że najbardziej interesuje mnie występ Jana-Krzysztofa Dudy. Dzisiaj nasz młody arcymistrz dostał zacnego przeciwnika (z klubu 2700+), który na pewno będzie chciał wygrać białym kolorem z rywalem ustępującym mu rankingowo o ponad 100 pkt. I w tym upatruję szansy naszego szachisty - gdy białe będą "cisnąć na wygraną", to może pojawić się realna szansa na kontrę czarnych. Oby tak było!
   Partie Miśty z Girim i Bartosza Soćki z Vachier-Lagrave 'm to szansa dla naszych graczy na przypomnienie się szerszej publiczności. Przewaga jest po stronie rywali, ale niespodzianki będą mile widziane.
   Trzymać kciuki ludziska!

   Mirek Wolak

   Usuń
  2. Ukrainiec to fighter - choć pamiętasz jak kiedyś w Rejkjawiku zremisował po 12 w ostatniej ubezpieczając sobie wygraną w turnieju. Strasznie się na niego wtedy rzucili, a ja nie! Sam bym tam postąpił - biłem się cały turniej i wypracowałem taką przewagę nie po to, żeby potem spaść na 14 miejsce. A jak ktoś chce niech gra za mną na wygraną. To będzie bojowa partia - obaj nie w ciemię bici, obaj lubią grę w zwarciu. Trzymam kciuki za Polaków!

   Usuń
 2. Eljanow - Duda remis! Pewnie to dobry rezultat dla naszego zawodnika, biorąc pod uwagę czarny kolor i przewagę rankingową Ukraińca, liczyłem jednak na żywszą grę. Pozostali grają.

  OdpowiedzUsuń