czwartek, 18 grudnia 2014

Lekcja taktyki kapitana Sadorina"Taktyka, bracia, to najbardziej skomplikowany przedmiot na świecie. Ale powiedzcie tylko naszym generałom, że taktyka jest bardziej skomplikowana niż szachy, to pękną ze śmiechu. Oni po prostu w to nie wierzą. Ale tu nie ma się z czego śmiać. Szachy to najbardziej prostacki i powierzchowny model bitwy pomiędzy dwoma - równie prymitywnymi - armiami. Poza tym, wszystko jest tam jak w prawdziwej wojnie.

Król jest bezbronny i ma bardzo małe pole manewru, jego utrata oznacza jednak całkowitą porażkę. Uosabia członków sztabu dowodzącego, ciężkich i nieruchawych - wystarczy ich zniszczyć i szach - mat. Królowa - oznacza wywiad i to w najpełniejszym znaczeniu tego słowa - wszechpotężny i niepokonany, zdolny do podjęcia błyskawicznego działania i skutecznie udaremniający zamierzenia wroga. Skoczek, goniec i wieża nie wymagają komentarza. Podobieństwo jest ogromne, zwłaszcza gdy mamy na myśli kawalerię. Pomyślcie o bitwie pod Borodino i ataku kawalerii na tyły Bonapartego prowadzonym przez Uwarowa i Płatowa. To przecież nic innego jak "gambit skoczka", zarówno pod względem znaczenia i formy. Spójrzcie tylko na mapę! Kawaleria rosyjska nie walczyła ani nie szarżowała, jedynie pojawiła się na tyłach i to wystarczyło, żeby Bonaparte powstrzymał się od wysłania swojej gwardii do walki. Pod wieloma względami ten ruch zadecydował o losach bitwy i całej Rosji. Po prostu... "gambit skoczka".

To Rosja Suworowa, cytat z książki "Żołnierze Wolności". Tak to dowódca pieszego patrolu, kapitan Sadorin objaśniał swoim kompanom różnicę pomiędzy prostacką, wojenną grą planszową, a bardzo skomplikowaną wojenną taktyką, której opanowanie potrafi odwrócić bieg historii ;).


3 komentarze:

 1. popraw sobie na "dwiema armiami", Krzycho => "ta armia" a nie "ten armia" w l. poj.

  pozdro Daniel z Jarzynowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W książce jest "dwoma armiami". Cytatu lepiej nie przerabiać ale dzięki za spostrzeżenie!

   Usuń
 2. hm widzę jeszcze takie podobieństwo że zarówno w szachach, jak i w prawdziwej bitwie porażka poraża, powoduje nagły skurcz serca, nawet może doprowadzić do śmierci., Szachy to najbliższe miejsce wrażeń wojennych, choć z boku tak niewinnie wygląda, wszystko rozgrywa się gdzieś w "środku".
  tzbych

  OdpowiedzUsuń