niedziela, 29 maja 2011

"Veni, vidi, vici Bartosza Soćki w Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Szachach Błyskawicznych - Katowice 29.V.2011r"

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych, odbyły się w bardzo ładnym kompleksie, dworku "Pod lipami", znajdującym się w  jednej z zabytkowych dzielnic Katowic, Giszowcu.
Na starcie stanęła prawie cała krajowa czołówka szachistów. Z pewnością w mistrzostwach zabrakło GM Radosława Wojtaszka i GM  Kamila Mitonia, którzy w tym czasie występują (ze zmiennym szczęściem) w lidze francuskiej . W turnieju kobiet nie wystąpiły Iweta Rajlich, Joanna Dworakowaska oraz Jolanta Zawadzka.
Turniej otwarty (rozszerzona formuła dopuszczała udział kobiet, z czego skorzystała GM Monika Soćko) był właściwie teatrem jednego aktora. Arcymistrz Bartosz Soćko zdeklasował swoich rywali, i na dystansie 15 rund uzyskał 13 pkt. nie czując oddechu przeciwników za plecami praktycznie przez całe mistrzostwa! Bartosz Soćko bezapelacyjnym triumfem w "blitzu", powetował sobie nieudany występ w superturnieju w Lublinie ale, chyba raczej wolałby zamienić te wyniki i odnotować świetny występ w najsilniejszej "kołówce" w historii polskich szachów. Cóż, jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma...
Drugie miejsce z wynikiem 11.5 pkt., zajął GM Dariusz Świercz, który od pewnego czasu jest zmuszony szybko dorastać ( szachowo) i choć jest w wieku juniorskim, to częściej spotyka się przy szachownicy z doświadczonymi seniorami. Aby Darek został liczącym się w świecie arcymistrzem musi spędzić jeszcze niejedną godzinę przy szachownicy. Szachowy progres nie ma charakteru linearnego, dlatego nie jestem specjalnie zaniepokojony pewnym zastojem formy tego zawodnika. Sympatyczny arcymistrz ma kilka lat na to, żeby zrobić "skok" na 2600, wszak nie zostało mu do tej magicznej granicy wiele.
Trzecie miejsce zajął stosunkowo niedoceniany, a grający bardzo pewnie, arcymistrz Paweł Jaracz.
W turnieju kobiet bezkonkurencyjna była WGM Joanna Majdan - Gajewska, której przeciwniczki "urwały" zaledwie trzy remisy. Drugie miejsce zajęła WGM Marta Michna (zawodniczka lepiej jest znana pod nazwiskiem Zielińska). Trzecie miejsce przypadło w udziale walecznej WIM Agnieszce Matras - Clement.
Turniej grano tempem 3 min. + 2 sek. na pos. na zawodnika, więc zdarzały się przypadki długiej walki: przy dobrym "refleksie" można było realizować  przewagi w "technicznych" pozycjach oraz bronić te gorsze.
W otwarciu zawodów wziął udział Prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Sielicki.
Specjalnie dla czytelników mojego bloga zamieszczam tabelę z pierwszą dziesiątką mistrzostw oraz najciekawsze zdjęcia.

M-ceNrTyt.Nazwisko ImięFed.EloRank.KlubPkt.MBch.Bch.