poniedziałek, 7 maja 2012

"Relacja z XV Memoriału Szachowego im. Henryka Kawelczyka - Blachownia 06.V.2012r."
Piętnasta, jubileuszowa edycja Memoriału Szachowego im. Henryka Kawelczyka, zgromadziła na starcie ponad sześćdziesięciu pasjonatów szachów, którzy postanowili "za szachownicą" pożegnać ten wyjątkowo długi, majowy weekend. Za namową przyjaciela, również wybrałem się porywalizować, poczuć "bierki w dłoni", spojrzeć przeciwnikowi prosto w oczy oraz posłuchać odgłosów pracy dziesiątków zegarów, które walczą z ciszą o prymat.

Turniej odbył się w malowniczo położonym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Blachowni, dość dużym kompleksie, w skład którego wchodzą między innymi: korty tenisowe oraz pełnowymiarowe boisko piłkarskie. Cały ośrodek, "otulony" lasami, sprawia bardzo korzystne wrażenie i nie jest niczym dziwnym, że szachiści tak chętnie tutaj przyjeżdżają.

W turnieju zwyciężył FM Rafał Tymrakiewicz 2273 elo, który na dystansie dziewięciu rund zremisował tylko raz! Efektowną grę Rafała Tymrakiewicza oglądają rzesze kibiców. Kto nie zdąży wcześniej podejść, może nie mieć szans na przebicie się przez ścisły krąg kibiców, skupiony wokół stolika mistrza z Rybnika. Zwycięzca turnieju praktycznie w każdej partii wpada w astronomiczne wprost niedoczasy i nie tyle broni się w nich, co z powodzeniem atakuje i gra na wygraną, wyszukując błyskawicznie "jedyne posunięcia". Przeciwnicy podenerwowani, co i rusz się mylą, pragną, aby chorągiewka spadła - ta jednak jak zaklęta nadal wisi ale spaść nie chce i... dostają mata! Taka maniera szachowej walki "na sekundach" najbardziej elektryzuje fanów szachów bez względu na szerokość geograficzną.


Zwycięzca Mem. Kawelczyka - FM Rafał Tymrakiewicz 2273 elo.

Drugie miejsce, ze stratą "połówki" do lidera, zajął Kowalczyk Mariusz 1886 elo. Trzecie, samodzielne miejsce, przypadło w udziale kandydatowi na mistrza Rafałowi Kowalczykowi 2171 elo. W turnieju wzięła udział Katarzyna Toma, która od kilku dni może się cieszyć tytułem arcymistrzyni kobiecej (WGM), przyznanym na ostatniej konferencji FIDE. Arcymistrzyni z wynikiem 6.5 pkt. uplasowała się na chyba najgorszym dla sportowca, czwartym miejscu.
Zawody sędziował sprawnie FA Michał Wejsig. Poniżej zamieszczam kilka ciekawszych zdjęć z tego turnieju.

WGM Katarzyna Toma 2305 elo.

"Nestor" częstochowskich szachów k  Ryszard Kozieł 2025 elo.Utalentowany również malarsko FM Bartosz Koćwin 2212 elo.


Na pierwszym planie August Warta z Myszkowa.

Zwycięzca turnieju FM Rafał Tymrakiewicz.

2 komentarze:

  1. A jak Tobie poszło? :-)

    Nigdy nie widziałem byś chwalił się własnym rankingiem/kategorią. Czyżbyś nie chciał tego podawać w eter? :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja zrobiłem 4.5 pkt. z 9 pkt, kategorię mam drugą, a ranking 1844 elo. Nie jest to żadna tajemnica: W dziale na blogu "O mnie", podałem moje imię i nazwisko i wpisując je na stronie FIDE, czy w centralny rejestr szachistów, bardzo łatwo możesz się wszystkiego o mnie dowiedzieć!:)

    OdpowiedzUsuń