niedziela, 12 lipca 2015

W Armenii rusza turniej kołowy Lake Sevan! W pierwszej partii Janek Duda zagra białymi z Samuelem Sevianem z U.S.A!


I już w pierwszej rundzie, która rozpocznie się o godzinie trzynastej czasu polskiego mamy pierwszy hit, a nawet hicior. Janek Duda skrzyżuje rękawice z, chyba jednym z największych amerykańskich szachowych talentów, Samuelem Sevianem. Temu szachiście miałem okazję przyjrzeć się uważnie na tegorocznych mistrzostwach U.S.A. Sevian, podobnie jak Janek, jak ryba w wodzie czuje się w ostrych, skomplikowanych, niejasnych pozycjach i, choćby z tego względu warto ten pojedynek śledzić z uwagą. Amerykanin na 1.e4 gra hiszpańską, chyba, że białe zagrają włoską, szkocką, czy innego rodzaju otwarcie. Jestem zdania, że Janek nie pójdzie w hiszpańską, a zagra Sevianowi włoską, licząc, że ten nie będzie tego znał perfekcyjnie. Ciekawe, czy się pomylę? Jeśli na desce stanie hiszpańska to Janek zagra wariant z "d3". Oto moje debiutowe prognozy na ten mecz. Czy wezmą w łeb - okaże się za nieco ponad godzinę.

Turniej zapowiada się wspaniale. Janek trafił na rówieśników, którzy w sile gry w niczym mu nie ustępują i każda z partii będzie najprawdopodobniej wyrównana. Strona zawodów wygląda nieźle, wszystko jest przejrzyste, nie pozostaje nam nic innego, tylko rozkosz kibicowania.

Wygrana Janka w tym turnieju odbiłaby się w szachowych mediach szerokim echem i byłby to kolejny krok naszego reprezentanta w drodze na szczyt. Smutny jest fakt, że tak na poważnie możemy traktować tylko jednego szachistę młodego pokolenia w Polsce. Pozostali juniorzy nie liczą się już w grze, są bardzo daleko, ich rankingi oscylują przeciętnie wokół 2300-2450 elo i w wielkich trudach i znoju zdobywają kolejne tytuły...
 Nadciąga czas wielkiej szachowej posuchy w naszym kraju. Gdy obecna kadra, nadszarpnięta zębem czasu, zacznie powoli tracić swoje sportowe atuty, nie będzie komu zastąpić obecnych kadrowiczów. Za dziesięć, piętnaście lat może się okazać, że o wygranych naszej kadry z zespołami Szkocji, Belgii, czy Irlandii będzie się mówiło w kategoriach dużego sukcesu sportowego. Nie chciałbym tego, ale niestety w tym kierunku to wszystko powoli zmierza.
 Śledźmy występ naszego młodego arcymistrza, kibicujmy mu i cieszmy się jego grą. A na jakim miejscu zakończy Janek te zawody? Jak obstawiacie? Moje ślepe, kibicowskie serce, widzi Janka na miejscu pierwszym, natomiast część mojej duszy mająca większy kontakt z rzeczywistością widzi Janka na miejscu 4-5. Obstawiam - Janek zakończy zawody na miejscu czwartym!

W Memoriale Mieczysława Najdorfa trwa na razie oddzielanie ziarna od plew. Na półmetku zawodów będzie można znacznie więcej powiedzieć. Na pewno zaskoczyła przegrana Darka Świercza z Pawłem Stomą. Darek podstawił figurę - wygląda na to, że brakuje mu rozegrania. Dziś na pierwszym stole Igor Kovalenko, Ukrainiec, reprezentujący Łotwę podejmie Michała Olszewskiego i to może być ciekawe spotkanie. Ale, przede wszystkim, nie traćmy z oczu Janka: dziś gra hitowy mecz z Sevianem. Oby jego było na wierzchu!!


4 komentarze:

 1. link do strony turnieju: http://sevan.chessacademy.am/

  OdpowiedzUsuń
 2. no i pozamiatane panie Sevian :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygrał Janek Duda w Armenii i Maciej Klekowski z am Bartłomiejem Macieją :-) Gratuluję :-)
  Pozdrawiam, III kategoria

  OdpowiedzUsuń
 4. Na razie idzie dobrze - 2 punkty są :-).

  OdpowiedzUsuń