sobota, 29 sierpnia 2015

Po dniu przerwy, w Saint-Louis, dojdzie do pojedynku na szczycie Aronian - Carlsen! W Abu Dhabi Darek Świercz powalczy z Jurijem Kuzubovem z Ukrainy!


Na moim kuchennym kalendarzu, takim co to się zrywa jego kartki, przeczytałem dzisiaj z rana ciekawy cytat autorstwa Ernesta Hemingwaya: "Człowiek nie mądrzeje na starość, ale staje się ostrożny". Czy te słowa mają przełożenie na naszą dyscyplinę? I tak i nie. To zależy od człowieka, od jego charakteru, który przecież ma ogromny wpływ na styl gry. Do Wiktora Korcznoja, na przykład, będącego osobą bardzo zaawansowaną w latach owa maksyma ma się nijak. Ten szachista nigdy się nie bał, a ostrożność w czasie gry wynikała tylko z potrzeby pozycji. Przecież to Korcznoj, podpierający się laską, ograł parę lat temu samego Fabiano Caruanę, który teraz próbuje dochodzić swoich praw w Saint-Louis. Ale to są wyjątki. Generalnie maksyma Hemingwaya ma przełożenie na grę wielu szachistów. Często tak jest (na tym etapie jest nasz Janek Duda), że w młodych latach arcymistrzowie są zafascynowani atakami, ofiarami, uwielbiają, gdy w pozycji wszystko zawisa i wynik walki zależy od jednego posunięcia. Potem, z latami, z doświadczeniem, z większą wiedzą, ewoluują ku grze bardziej technicznej, zachowawczej. Ale to są wszystko przypadki indywidualne. Jedni do końca życia nie rozstają się z graniem bez jakiegokolwiek zabezpieczenia, drudzy, po kilkunastu nauczkach od graczy, którzy liczyć potrafią, spuszczają nieco z tonu. To ciekawy temat - ewolucja stylu gry danego szachisty ze względu na jego wiek i doświadczenie.

Aronian w Saint-Louis zachwyca. Od jego partii bije świeżość i odnosi się wrażenie, że za deską siedzi kilkunastoletni, utalentowany junior. Magnus Carlsen, dzisiejszy przeciwnik Lewona Aroniana, po kapitalnym zwycięstwie nad So, wrócił na należne mu miejsce w czołówce stawki. To już jest dawny Magnus - pełne oddanie podczas partii, wychwytywanie każdej niedokładności przeciwnika i fenomenalna technika. Po partii z So zapytany, czy pracuje nad etiudami powiedział, że tak, oczywiście, rozwiązywał i nadal rozwiązuje etiudy, wymienił Perwakowa, Kasparjana i Kubbela. Co dzień dowiadujemy się czegoś nowego o aktualnym Mistrzu Świata. Kto wygra spotkanie Aronian - Carlsen? Typujcie wyniki, jako i ja teraz typuję:

Griszczuk - Caruana - 1\2
MVL - Topa - 0-1
Giri - Anand 0-1
So - Naka 0-1
Aronian - Carlsen - 1\2

W Abu Dhabi Darek Świercz w meczu z Baadurem Jobavą już był w ogródku, już witał się z gąską, niestety, nie docisnął znanego arcymistrza z Gruzji. Zawsze powtarzałem, że Darek Świercz ma papiery na wielki granie, choć na razie stoi gdzieś w okolicach 2600-2650 i ani drgnie do góry. Gdyby w Abu Dhabi zagrał świetnie dostałby impuls do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Tego mu teraz życzę. Dziś, na szóstym stole zagra z Ukraińcem Kuzubovem. Kuzubov czarnymi na 1."e4" gra przede wszystkim "sycyla" i sądzę, że Darek nie pójdzie na to. Nasz reprezentant jest arcymistrzem, który strzela z dwóch rewolwerów, więc stawiam na 1.d4 w pierwszym posunięciu, na co Kuzubov odpowiada zwykle 1...d5, ale zdarza mu się też grać ustawienia indyjskie. No to czekamy, co się wydarzy w Saint-Louis oraz Abu Dhabi! Dziś znów dzień pełen emocji!


4 komentarze:

 1. Darek zagrał 1. d4, a Kozubow 1. ... f5, bo zapomniał, że Polacy przeciwko "holenderce" są OK :-) vide Wojtaszek - Carlsen i Wojtaszek - Caruana w Tata Steel 2015!
  Jutro partia Świercz - Petrosian Tigran L. (2623) i... ta literka L ma końcu sprawia, że szanse naszego zawodnika wzrastają! Nie ma się ma co oglądać, trzeba grać swoje, to jest przedostatnia runda. Wóz albo przewóz!

  Mirek Wolak

  OdpowiedzUsuń
 2. Jutro przed wielką szansą wygrania Openu w Barcelonie staje Kacper Piorun. W ostatniej rundzie gra z aktualnym liderem. Biały kolor w rękach naszego gracza: Piorun (7½) - Erik Blomqvist, Szwecja (8).
  Szansę na dobrą pozycję ma także Kamil Dragun: Rios Cristhian Camilo, Kolumbia (7) - Dragun (7).

  Mirek Wolak

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś w "Kole fortuny" brakowało jednej literki w zdaniu "Już był w ogródku, już witał się z gąską". Tą literką była samogłoska "u". Jednak wszyscy uczestnicy teleturnieju powtarzali zdanie: "Jeż był w ogródku, jeż witał się z gąską". No cóż, nie każdy ma talent, aby do tego szachowego ogródka (raju) wejść. Być może świerszczy nie wpuszczają.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szansa wykorzystana!
  Kacper Piorun wygrał ze Szwedem i wygrał turniej (w partii bezpośrednich konkurentów Polaka padł remis)!
  Brawo!

  OdpowiedzUsuń