niedziela, 9 sierpnia 2015

Ruszyły Mistrzostwa Rosji w szachach klasycznych!


Jest tragedia. Inaczej tego nie można nazwać. Z bardziej dokuczliwymi upałami spotkałem się tylko w Afryce. Naprawdę trudno skoncentrować się na czymkolwiek. Wczoraj siadłem do zadań szachowych, wentylator mielił, szatkował gorące powietrze w pokoju, ustawiłem pozycję i tak siedziałem sobie, siedziałem i gapiłem się jak szpak w p... i nie mogłem zaskoczyć. "Acha! Tutaj czarne grają, to czemu ja mam deskę odwróconą białymi bierkami do siebie?" Trenowanie, jak ta la la. Dopiero wieczorem coś można. Przede wszystkim można poskładać głowę w jedną całość, zaobserwować jakiś bardziej skomplikowany ruch w obrębie szarej masy zwojów mózgowych. Straszna susza też wokół - wszystkiemu stworzeniu bardzo chce się pić, a wedle prognoz ma tak być jeszcze przez minimum 2 tygodnie! To jakiś obłęd!

Ruszyły Mistrzostwa Rosji. Relacjonuje Sergiej Szypov i świetni szachiści się zameldowali się na starcie, szachistki również. Kamery z kilku ujęć pokazują przestronną salę gry i gdyby nie to piekło na dworze, można by delektować się tymi zawodami bez zakłóceń. Wśród pań stawka jest bardzo wyrównana, u panów faworytem jest Karjakin, ale konia z rzędem temu, który wskaże zwycięzcę. Gra Danill Dubov, gra też Vlad Artemiev, a więc młode wilczki, którym nasi juniorzy mogą pozazdrościć doświadczeń ciągłego mierzenia się z niezwykle silnymi przeciwnikami. Tylko to może zapewnić szybki progres. Niestety, w Polsce nasi juniorzy nie mają żadnych szans, by grać w czymś, choć odrobinę przypominającym te zawody. Młodzi zawodnicy duszą się w Polsce we własnym sosie, brakuje mocnych openów. Jest "Najdorf", jest "Cracovia", ale na bazie dwóch zawodów rocznie niczego sensownego się nie zbuduje. Choć, dobre i tyle, lepszy wróbel w garści. Bardzo, ale to bardzo potrzebne jest zorganizowanie w naszym kraju silnego turnieju kołowego. To niezwykle trudne zadanie - potrzebne są chęci i ze dwa pełne worki pieniędzy. Zapraszając silnych arcymistrzów na turniej kołowy w Polsce, byłaby szansa wpadać Radkowi Wojtaszkowi, Jankowi Dudzie z rewizytami, na podobne turnieje w krajach tych zaproszonych do nas. Ale ktoś musi wyłożyć pieniążek i to niemały, który nie ma najmniejszych szans zwrócić się choć w jednej dziesiątej. Pasjonat szachowy, multimilioner potrzebny od zaraz!

Co jeszcze? To może was teraz zażyję albo przynajmniej dam wam do myślenia. Putinowski reżim słynie z tego, że wymazuje niewygodnych mu ludzi, najczęściej opozycjonistów, z książek. Taki los spotkał Kasparova, którego usunięto z pamiątkowej pozycji napisanej z okazji 80-lecia klubu Spartak Moskwa. Kasparov występował w tym klubie, jest Mistrzem Świata, jednak w książce na próżno go szukać. Już nawet był zamówiony o nim artykuł, ale jednak nie. Jednak zdjęli człowieka z wokandy, bo co by na przykład się stało, gdyby Putin przypadkiem otwarł tę jubileuszową pozycję na stronie ze zdjęciem uśmiechniętego Kasparova? Konsekwencje dla autorów byłyby poważne, dlatego strach wziął górę. Zapamiętajcie, więc: w Spartaku Moskwa zawodnik o nazwisku Kasparov nigdy nie występował...

5 komentarzy:

 1. Krzysztofie wczoraj ruszył także turniej na Łotwie Riga Technical University Open 2015 z udziałem polskich zawodniczek i zawodników.
  W turnieju A listę otwierają Kowalenko i Szyrow (obaj 2702) i tutaj grają także m. in. Monika Soćko i Marta Bartel. Z naszych reprezentantów w pierwsze piętnastce mamy Mateusza Bartla, Bartosza Soćkę, Dariusza Świercza oraz Kamila Draguna. Łatwo nie będzie, bo w 7 dni (10-16 sierpnia) trzeba zagrać 9 rund, a w Rydze też są upały.

  Link do turnieju: http://rtuopen.lv/en
  Transmisja na: chess24.com

  Mirek Wolak

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna passa Kacpra Żochowskiego, po 4 rundach 3 punkty przy rankingu 2688.

  OdpowiedzUsuń
 3. Panie Krzysztofie, dla polskich kibiców dużo ciekawszy jest turniej w Rydze niż jakieś mistrzostwa Rosji. Prosimy pisać o turniejach, w których możemy kibicować naszym zawodnikom. Ostatnio w Spodku w Katowicach były Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych. Zainteresowanie było rzędu kilku tysięcy osób, licząc zawodników, rodziców, opiekunów, trenerów. działaczy, sędziów, a Pan nawet nie wspomniał o tych zawodach. Szkoda!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko, że MPJ interesują się tylko zainteresowani, a Mistrzostwa Rosji interesują kibiców. Ja tam wolę czytać o superturniejach. Tak trzymać!

   Usuń
 4. Hm czytam komentarze że coś Pan wspomnie coś nie i wydaje mi się ze jest jednak ok, Dla mnie osobiscie podobają się Pana spostrzeżenia na dany temat a nie relacje z obowiązku dziennikarskiego, zresztą każdy z nas jak widze moze zamieścić swój własny komentarz na temat danego turnieju, więc skąd zarzut że nie wspomina Pan wszystkiego? Ja dziekuję za znalezienie w te upalne dni checi na napisanie czegokolwiek......
  pozdrawiam
  tzbych

  OdpowiedzUsuń