wtorek, 17 marca 2015

W Soczi rusza Puchar Świata Kobiet! W pierwszej rundzie Monika Soćko zagra z Deimante Daulyte! W Reykjaviku IM Jacek Stopa trafił na samego Mamedyarova!


Emocje, wielkie emocje na małej wysepce leżącej w północnej części Oceanu Atlantyckiego - IM Jacek Stopa, w przedostatniej rundzie turnieju Reykjavik Open 2015 zagra z samym Mamedyarovem. To jest pojedynek o wszystko dla obu zawodników. O wszystko w tym sensie, że jeśli któryś z nich przegra nie ma co liczyć na wysokie miejsce w tabeli końcowej. IM Jacek Stopa walczy o normę arcymistrzowską i jest to z pewnością dodatkowa motywacja. Oby się nie spalił i nie podszedł ze zbyt dużym respektem do szachisty ścisłej światowej elity. Mamedyarov znany jest z tego, że gra niezwykle kreatywnie. Kto wie, może to jeden z najbardziej twórczych szachistów całej czołówki światowej?


Wielki przeciwnik stanął na drodze IM Jacka Stopy!
 Tym bardziej zapraszam wszystkich do uważnego śledzenia tego hitowego dla nas, Polaków, pojedynku. Zbyszek Pakleza również dostarczy nam wiele emocji, gdyż zagra z legendarnym Jussupovem, który wciąż jest bardzo groźny, nawet dla najlepszych. Ze względu na sam styl gry Artura Jussupova, uważam, że będę świadkiem ciekawego, strategicznego starcia. Kogo będzie na wierzchu? Dowiemy się późnym popołudniem. Tyle interesującego w Reykjaviku. Nie wiem jak wy, ale ja już teraz czuję w brzuchu lekki ścisk :).

Tymczasem w Soczi uczestniczki Pucharu Świata już zaczęły swoje mecze! Monika Soćko ma dziś białe i trzymam mocno kciuki za naszą arcymistrzynię. Co by tu życzyć Monice? Otóż, życzę jej by... nie zagrała w MP ;)! Oczywiście chodzi o to, że jeśli w PŚ zajdzie daleko, Mistrzostwa Polski ją ominą. Wolę, by Monika szła do przodu jak błyskawica i zawojowała Soczi! MP to bardzo ważne wydarzenie, ale Puchar Świata to całkowicie inny kaliber. To przepustka do wielkich szachów. Swoją drogą to źle, że obie daty tak się niefortunnie nałożyły. Niestety, w dwóch miejscach na raz nie da się być. Ostatnio przyglądałem się partiom naszej szachistki na Memoriale Petrova - Monika, mówię to z całą odpowiedzialnością jest w bardzo dobrej formie. PŚ to może być jej turniej. Ale dosyć tych dywagacji. Śpieszę na transmisję, która właśnie się zaczęła!


5 komentarzy:

 1. W 10 rundzie IM Stopa Jacek 2544 przegrał z FM Rosner Jonas 2324 (ranking niższy o ponad 200 punktów Elo) a Zbyszek Pakleza przegrał z Melkumyan Hrant (Elo 2676). Co tutaj komentować? Ktoś mogłby napisać ze teoria iż Polacy nie radzą sobie z róznych względów w ostatniej rundzie się sprawdza, ale ktoś inny mogłby podać wiele turniejów gdzie Polacy i Polki właśnie w ostatnich rundach wygrywali partie.... Teraz kibicujemy Monice Sośko w MŚ, oby zaszła do samego finału :-)
  Pozdrawiam, III kategoria.

  OdpowiedzUsuń
 2. jak skomentuje pan partię Śleziński-Gajek na MP do lat 18 w Karpaczu ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cisną mi się na usta tylko przekleństwa, więc zamilknę, bo mógłbym żałować tego co powiedziałem.

   Usuń
  2. Czarne wybrały w tej partii tzw. najmniejsza linie oporu. Zamiast się solidnie przygotować i w rezultacie niezależnie od wyniku czegoś nauczyć zagrały kompletną głupotę niby z jakichś wyższych pobudek. Lenistwo i brak szacunku dla szachów i partnera!

   Usuń
 3. W Sochi to nie był puchar świata a mistrzostwa świata. Na stronie FIDE jest napisane że Muzychuk została 15 mistrzynią świata. Dziwnie to wszystko zostało zorganizowane. Hou Yifan jakby została pominięta w rozgrywkach. A przecież powinna raczej bronić tytułu niż o niego walczyć tak jak ma to miejsce u mężczyzn.

  OdpowiedzUsuń