poniedziałek, 15 czerwca 2015

Janek Duda i Kamil Mitoń rozpoczęli turniej kołowy na Kubie!


I zegary już ruszyły. Mecze, w których wystąpią Janek i Kamil, z uwagi na różnicę czasu będą się odbywać o godzinie 21.00. I już dobyłem partię źródłową, leżącą u podstaw debiutowego starcia pomiędzy Jankiem, a jego przeciwnikiem z Kuby, mającym jako jedyny, wyższy ranking od naszego zawodnika. Wedle mojej bazy, analogiczną partię rozegrał słynny Ljubomir Ljobojević z Bozidarem Ivanoviciem w 1977 roku, tam jednak na posunięcie 10."Se2" Ivanović zareagował 10... h5. Janek zagrał 10... Sde5, nastapiło 11. b3 i trwa debiutowa dyskusja.

Kuba - maleńka wysepka, położona na Morzu Karaibskim, jest krajem, który ma bardzo silnych szachistów i wielkie tradycje związane z naszym sportem. Kubańczycy uwielbiają grać w szachy - właśnie tutaj, raz za razem bite były rekordy ilości ludzi grających w symultanie. Na Kubie jednocześnie do gry w szachy usiadło ponad 11 tysięcy ludzi. W szachy grał Fidel Castro, pasjonatem szachów był Ernesto Guevara, to ten niewielki skrawek wyrwany wielkiemu morzu wydał wielkiego Jose Raula Capablankę. To o ustroju politycznym Kuby opowiadałem mojemu egzaminatorowi od nauk politycznych. Pamiętam - po długiej rozmowie wskazał palcem na swoje pióro i zapytał mnie co to jest. Odparłem, że w innych okolicznościach nazwałbym to urządzenie piórem, ale w tym momencie dla mnie to insygnia władzy. W takim razie padło kolejne pytanie "Jaką ocenę wystawiłby pan sobie za tę rozmowę o Kubie, jej ustroju oraz konflikcie w Zatoce Świń?". Poszedłem na całość, pomyślałem szybko: "A niech stracę, najwyżej mnie wygoni i każe jeszcze raz przyjść!". Odparłem, że piątkę. I taką też ocenę otrzymałem ;).

 Jak widzicie, Kuba nie może mi się źle kojarzyć. Gdyby Janek Duda wygrał te zawody, a ma wszelkie dane ku temu, kojarzyć mi się będzie jeszcze sympatyczniej.

Zobaczymy więc, czy Janek nie stracił "powera", który pozwolił mu we Francji zagrać świetne zawody.

3 komentarze:

 1. I Janek nie zwalnia!! Kamil również świetnie !! a wśród elity niespodzianka w blitza !! same fajne rzeczy się dzieją Panie Krzysztofie - proszę o komentarze a może coś więcej w szachy warto grać i warto kibicować !!
  tzbych

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No wycisnął gościa jak cytrynę - super. Niech zbiera to elo na razie bo jak w tych czasach to taki fetysz ułatwiający dobre zaproszenia, więc niech dojdzie do 2700 i się pomyśli co dalej ;).

   Usuń
 2. JKD pokonał najlepszego (rankingowo) Kubańczyka z grupy Premier i to czarnym kolorem.
  Kamil Mitoń też czarnymi dał radę Peruwiańczykowi z rankingiem powyżej 2600.
  Dobry start w turnieju Polaków.
  Tak trzymać.

  OdpowiedzUsuń