czwartek, 10 września 2015

Typy i prognozy dla Polaków na Puchar Świata w Azerbejdżanie!


Janek Duda już przejął inicjatywę, grając czarnymi w partii z Bajarani z Azerbejdżanu. Zamyślił się na długo, chce mieć wszystko policzone i jest szansa, że dopisze sobie kolejny punkt w tabeli. Przegrać raczej nie przegra, ale wygrana czarnych w tej pozycji też, według mnie, nie jest oczywista. Zanim przejdziemy do prognoz dla Polaków, którzy zapewne już są w Baku, mam dla was ciekawe zdjęcie, które każdy może skomentować po swojemu ;).Rozmarzyłem się trochę teraz. Każdy z kibiców chciałby, by młodzieniec z lewej strony zdjęcia, osiągnął w bliższej lub dalszej przyszłości to, co osiągnął dobrze nam znany jegomość z prawej strony tego obrazka. Kto wie? Kto wie? Życie też się składa z marzeń i, jak na razie, Janek Duda konsekwentnie je realizuje. Czasu ma naprawdę dużo, by znaleźć się na samym szczycie, albo w jego okolicach. Na razie trwają MŚ do lat 20 i nasz młody sokół poluje na złoty medal. Myślę, że jest na dobrej drodze, by złoty krążek zawisł na jego piersi.

No, dobrze. RadekB. wywołał mnie do odpowiedzi, żeby typować, prognozować, jak pójdzie Polakom na Pucharze Świata w Baku. Układ tabeli mówi nam już teraz, że pełni szczęścia nie będzie, gdyż polscy arcymistrzowie, wcześniej czy później muszą się spotkać, więc finału Polak kontra Polak nie zobaczymy. Zejdźmy jednak na ziemię i popatrzmy. Taką ocenę dał RadekB.

To co, Panie i Panowie, typowanie czas zacząć?
Moje spojrzenie na szanse naszych na PŚ jest takie, że wszyscy będą mieli trudną przeprawę najpóźniej od rundy drugiej – nie ma słabeuszy, trzeba być maksymalnie skoncentrowanym i „rozgrzanym” już od początku turnieju!
Wojtaszek powinien przejść pierwszą rundę, w drugiej czeka go poważny sprawdzian z młodym Artemiewem, ale tutaj liczę na siłę przygotowania debiutowego Radka i… jego braki u rywala (szczególnie białymi jest trochę „bezzębny”). W trzeciej rundzie może trafić na Gelfanda i tutaj już mój optymizm znika. Wniosek: dojście do trzeciej rundy jest wynikiem, którego oczekuję, wszystko ponadto – sukcesem.
Kempiński kontra Tomaszewski w drugiej…hmm… dla wielu osób Rosjanin jest faworytem, ale ja nie wiem…Robert potrafi grać z silnymi rywalami! To byłby ciekawy pojedynek. Wniosek: Wszystko ponad drugą rundę to będzie sukces.
Bartel ma szanse (oceniam 50:50) z Sargissianem, który w turniejach indywidualnych nigdy nie błyszczał. Potem poprzeczka pójdzie mocno w górę, bo wiadomo jak silny jest Vachier-Lagrave. Ciężko, oj ciężko. Ale Bartel jest kompletnie nieobliczalny i gdy ma „dzień konia”, to może pokonać każdego. Wniosek: jak u Kempińskiego.
To moja ocena sytuacji, a Wy co sądzicie?

RadekB

Będąc kibicem moja świadomość zawsze była schizofrenicznie rozdarta pomiędzy głos serca i rozumu. Głosu serca nie będę rozkładał tutaj na czynniki pierwsze - wiadomo o co chodzi, chcę, aby gra Polaków w Baku możliwie jak najdłużej mnie cieszyła.

 A teraz głos rozsądku i to będzie moja prognoza.

1) Mateusz Bartel odpadnie w pierwszej rundzie z solidnym Sargissianem. Mateusz wypuści się gdzieś za bardzo, pójdzie kontra itd. Do rapidów nie dojdzie.

 2) Szanse Roberta Kempińskiego oceniam wyżej. Z Wietnamczykiem dojdzie do tie-breaków, które wygra Robert po emocjonujących pojedynkach (w klasyku będą dwa remisy). Potem Robert spotka się z Tomaszewskim i przegra w klasyku 0,5 - 1,5 pkt.

 3) Radek Wojtaszek ogra Lalitha Babu w klasyku "do pół". Nie jestem pewien kto wygra z dwójki Ganguly-Artemiev, ale wolę Artemieva dla naszego arcymistrza. Radek wygra z Artemievem i spotka się z Gelfandem. I tutaj różnię się od oceny RadkaB., gdyż sądzę, że Radek po moskiewskim meczu Anand-Gelfand, ma ogromną wiedzę o tym przeciwniku. Gelfand o tym wie i oczywiście zakres tego co będzie mógł zagrać Radkowi zmniejszy się niepomiernie. Ale Gelfand to klasa, więc szanse obu graczy oceniam pół na pół. Stop. Dalej nie prognozuję. "Nie widzę już nic, nic a nic, biało mi, idź dalej niezłomnie a mnie zostaw sny, nic nie jest stracone skończone też nie, gdy droga przed tobą a sam jesteś w tle..." - jak śpiewał klasyk.
 To dyktował mi rozum i tych moich prognoz z całego serca nie życzę naszym reprezentantom. Zagrajcie jak najlepiej, życzę wam szczęścia i cieszcie nas, kibiców, jak najdłużej swoją grą! A jakie są wasze typy??


3 komentarze:

 1. To ja typuję tak:
  Mateusz odpadnie w II rundzie z VLM.
  Robert też odpadnie w II rundzie z Tomashevsky'm
  Radek dojdzie najdalej - w IV rundzie przegra z Girim

  OdpowiedzUsuń
 2. Co do zdjęcia , to widać gołym okiem to samo parcie na szachownice obaj szachiści mają ten z lewej to słynny JKD, ale ten drugi to kto ?? Starszy brat? Typy zaś krótko: Wojtaszek Finał /czyli do końca/ Bartel pierwsza runda odpada, Kempiński odpada w drugiej.
  tzbych

  OdpowiedzUsuń
 3. MB - III runda, RK - I runda, RD - III runda.
  A jakie są nagrody? Może gratulacje telefoniczne od samego autora bloga;))?
  3mam kciuki!

  OdpowiedzUsuń