poniedziałek, 28 grudnia 2015

Carlsen wygrywa miniaturę z Mamedjarowem i znów ucieka stawce! Darek Świercz remisuje i jutro zagra o wszystko z samym Iwanczukiem!


Pamiętacie jak poległem forsując teorię o elicie szachowej, głosząc dość kontrowersyjny pogląd, że owa grupka grających tylko między sobą najlepszych szachistów globu, to zjawisko sztuczne i, gdyby "przeczołgać ich" grą z pozostałymi szachistami, szybko pękłby ten pojęciowy twór? Niestety, moje rozważania były nader często bombardowane wynikami, dopadały mnie, raz po raz realia. Szachiści elity zawsze jakoś tak się wywijali, że kończyli zawody na miejscach im należnych. Turniej w Doha jest świetnym poligonem doświadczalnym, by zbadać od nowa tę kwestię i to z różnych stron. Na razie jest za wcześnie, wszak pozostała jeszcze jedna, decydująca runda, niemniej jednak już poczyniłem niezbędne obliczenia. Zawodników z 2700+ jest w Katarze siedemnastu. Przed ostatnią rundą w pierwszej dwudziestce pozostało ich jedenastu, elita, czyli ci, których znamy jako szachiści elity, trzyma się pierwszej dziesiątki przez cały czas aż miło. To są na razie takie luźne cyferki, jutro przeanalizujemy wszystko dokładnie, gdy będziemy mieli przed oczami protokół końcowy, z wynikami.

Mamedjarow swoją grą z Carlsenem mocno popsuł dramaturgię ostatnich rund, nie da się ukryć. Ten gracz zawsze był dla Wikinga "klientem", jednak wielu liczyło, że w tej partii będzie walka, że nie rozsypią się Azerowi bierki w taki sposób. Cóż, jutro Magnus zagra z Kramnikiem, ma białe i wietrzę remis, czuję go w moich kościach, no, chyba, że Rosjanin zrobi coś nieoczekiwanego.

No i co ja najlepszego narobiłem? Foto Katerina Savina ze strony http://www.qatarmastersopen.com/

U Darka Świercza partia toczyła się pod znakiem gry pozycyjnej. W tym wariancie obrony hetmańsko - indyjskiej trudno na najwyższym poziomie o możliwości otwartej gry na wygraną. Zdaje się, że Witjugow nie chciał drażnić Polaka, który jest na fali, pragnąc względnie prosto dobić do remisowej przystani. Jutro Darek Świercz dostał przeciwnika, który jest idealny do gry partii znacznie bardziej fighterskiej. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że Iwanczuk pójdzie w takie "suchary", jak dziś Witjugow, poza tym Darek ma białe. Sytuacja jest rozwojowa, że się tak wyrażę.

Polacy stoczyli dziś bratobójczy pojedynek, a jutro znów powtórka z rozrywki, gdyż Wojtaszek pobije się z Piorunem. W sumie zapowiada się ciekawie, choć z takiej gry, z kompletem punktów obaj Polacy nie wyjdą. Zabrane komuś zostanie, tak jak dziś, gdy Mat Bartel musiał uznać wyższość pierwszej polskiej szachownicy.

Czy Kramnik zrobi krzywdę mistrzowi świata, kto będzie lepszy w pojedynku "Piorun-Wojtaszek"? Wreszcie, albo przede wszystkim: co się stanie w partii Darka Świercza z Wasilijem Iwanczukiem? Tego dowiemy się już jutro, z rana!! Pamiętajcie, runda rusza o godzinie 10 rano czasu polskiego! Wszyscy kibicujemy Darkowi Świerczowi, nasz doping będzie mu bardzo potrzebny! DAREK!! DAREK!!!


5 komentarzy:

 1. Wiking pisze się z małej litery, bo to zawód a nie narodowość! Podają to jako ciekawostkę, którą ostatnio zasłyszałem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świercz trzyma się dobrze wszystko może się jeszcze tam wydarzyć, Wojtaszek przeważa nieco, bardzo szkoda ze nie mają innych wartościowych przeciwników obaj !!JKD jakby trochę spuścił z tonu, ale ogólnie nie był /jest/ to zły turniej dla naszych
  tzbych

  OdpowiedzUsuń
 3. Yu Yangyi coraz bardziej wyrasta na głównego pretendenta !! Carlsen ma czego się bać....
  tzbych

  OdpowiedzUsuń
 4. Yu Yangyi wygrał z So i powalczy jeszcze w dogrywce z Carlsenem o pierwsze miejsce! Ci Chińczycy są niesamowici, w pierwszej dziesiątce mamy trzech przedstawicieli Państwa Środka. Przepraszam, ale kto to jest Xu Yinglun (z rankingiem 2470) i gdzie się "uchował" do tej pory? Wynik 6 z 9 lokuje go w znakomitym towarzystwie, mi. in. z tuzami 2700+ takimi jak Giri, Ponomariow, Harikrishna (w tym towarzystwie także nasz Duda)?
  Wyniki naszych:
  Dariusz Świercz 0 - 1 Ivanchukiem (Niestety, na koniec porażka, ale wstydu nie ma.)
  Piorun Kacper ½ - ½ Wojtaszek Radoslaw
  Duda Jan-Krzysztof 1 - 0 Lenderman Aleksandr (Brawo! Jan-Krzysztof najwyżej z Polaków w końcowej tabeli.)
  Bartel Mateusz 1 - 0 Venkatesh M.R.
  Padmini Rout 1 - 0 Bartel Marta
  Wyniki końcowe naszych reprezentantów:
  Duda Jan-Krzysztof 6 z 9 (!!!) Ależ finisz naszego młodego arcymistrza!
  Swiercz Dariusz 5.5 z 9
  Wojtaszek Radoslaw 5.5 z 9
  Piorun Kacper 5.5 z 9
  Bartel Mateusz 5 z 9
  Bartel Marta 2.5 z 9

  Ostatnia runda "meczyku" remisowa: Polska 2 - 2 Reszta Świata.
  I wynik końcowy: Polska 28 - 22 Reszta Świata.
  Za 10 minut dogrywka Carlsen - Yu Yangyi. W pojedynku Dawida (Yu Yangyi) z Goliatem (Carlsen) kibicuję Chińczykowi. Gdyby po raz drugi wygrał najmocniejszy open świata, to byłaby to niesamowita sprawa.

  Mirek Wolak

  OdpowiedzUsuń
 5. No i Magnus wygrał. Elita jest elitą.

  Nasi moim zdaniem na miarę oczekiwań.

  OdpowiedzUsuń