czwartek, 8 listopada 2012

"Maribor. Słowenia 7 - 19 XI 2012r. Rozpoczynają się Mistrzostwa Świata Juniorów w szachach. Liczymy na mocne uderzenie polskiej młodzieży!"Gdy wszedłem na bloga dziś z rana by zobaczyć jak to się mówi "co w trawie piszczy", zauważyłem na bocznym gadżecie, który pokazuje kto i skąd zagląda małą słoweńską flagę, a pod nią napis - "Maribor". Wtedy pomyślałem sobie: "Acha! No to nasi już tam są" ;). Tak więc od dziś, aż przez blisko dwa tygodnie w słoweńskim Mariborze będą trwały zmagania szachowego "narybku" i młodzieży ze wszystkich stron świata. Polskę reprezentuje dość liczna grupa i w wielu przedziałach wiekowych mamy bardzo poważne szanse medalowe. Na pewno absolutnym faworytem, pewniakiem, taką Barceloną (no nie, po wczorajszej wpadce z Celtikiem chyba nie najszczęśliwsze to porównanie) w Lidze Mistrzów, jest Dariusz Świercz w grupie do lat 18. W tej samej grupie według tego co podaje strona mistrzostw, będzie rywalizował Jan Krzysztof Duda, którego ranking oraz nasza wiedza o jego poziomie gry, również stawia w roli cichego faworyta tej grupy. W każdym bądź razie z wielką uwagą i napięciem będę śledził zmagania naszej wielkiej nadziei. W grupie do lat 18 pośród dziewcząt mamy Olę Lach i Marię Leks.Tutaj też liczę na bardzo dobry występ. W grupie do lat 16 mamy trzech reprezentantów: Nasutę, Cukrowskiego i Kaczmarka. Wśród dziewcząt w tej grupie nie mamy żadnej przedstawicielki. Czternastolatków będzie reprezentował Radosław Gajek, czternastolatki Ewa Harazińska, Mariola Woźniak i Aleksandra Dadello.
W sumie do Słowenii pojechało blisko trzydziestu młodych reprezentantów Polski i wszyscy kibice szachów w Polsce, wraz ze mną, będą mocno trzymać kciuki za to by młodzi "Biało-Czerwoni" zrobili doskonałe wyniki i przywieźli dużo medali. Skoro nasza młodzież będąca w Słowenii zagląda na moją stronę, chciałem Wam powiedzieć jedną rzecz. Chciałbym, żebyście pamiętali jedno: jadąc do Słowenii na Mistrzostwa Świata jesteście "Biało-Czerwoni", reprezentujecie Polskę i dajcie z siebie wszystko na tym turnieju! Jak zagracie na sto procent waszych możliwości to, bez względu na miejsce, które zajmiecie, będziecie mieć poczucie, że walczyliście do samego końca, do "gołych króli", a to w sporcie jest najważniejsze. Życzę Wam wszystkim powodzenia i... Naprzód POLSKA!!


5 komentarzy:

 1. Przyznam, że zawsze szczególnie mocno kibicuje naszym młodym. Na początku młodziutkiemu Darkowi (jak ten czas leci), potem Janowi Krzysztofowi i innym. Zgadzam się, Krzysztof, że jesteśmy wśród mocnych faworytów w kategorii open 18. Dwa miejsca na podium byłyby dla mnie wspaniałe, ale nie byłyby zaskoczeniem. Radosław Gajek jest tez świetny w niższej kategorii. Przyłączam się do dopingu. Polska!

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam, że zawsze szczególnie mocno kibicuje naszym młodym. Na początku młodziutkiemu Darkowi (jak ten czas leci), potem Janowi Krzysztofowi i innym. Zgadzam się, Krzysztof, że jesteśmy wśród mocnych faworytów w kategorii open 18. Dwa miejsca na podium byłyby dla mnie wspaniałe, ale nie byłyby zaskoczeniem. Radosław Gajek jest tez świetny w niższej kategorii. Przyłączam się do dopingu. Polska!

  OdpowiedzUsuń
 3. Co powiecie na wyniki w kategorii open 18? +300 i +400 ELO w partiach Darka i Jana Krzysztofa... Zakładam, że faworyci nie musza kalkulować i po prostu nie udało się wygrać. Są powody do niepokoju niestety

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No nie wiem, nie wiem co o tym sądzić Maciek. Myślę, że jednak nie udało się wygrać i tyle. To 11 rundówka, więc jak zaczną kosić to i tak będą wysoko, ale kurka nie z takimi jak wczoraj remisować do jasnej anielki!

   Usuń
  2. Ja bym te remisy Darka i Jana Krzysztofa potraktował zgodnie z przysłowiem "pierwsze śliwki robaczywki" :-). Będzie lepiej! Mocno w to wierzę!
   Z innej beczki, mnie (jak zawsze denerwuje) brak "pełnych informacji szachowych" z mistrzostw w Mariborze. Ja za taką informację uznaję nie tylko wyniki czy kojarzenia (bo te akturat są), ale także zapisy rozegranych partii. Te zapisy powinny być dostępne, jeśli nie na bieżąco (transmisja), to niezwłocznie po zakończeniu rundy. Póki co, ja tych partii na stronie internetowej MŚJ 2012 nie widzę.
   Co nam z tego, że za dwa dni poznamy np. partie z I rundy J-K. Dudy czy K. Drozdowskiego. My kibice chcielibyśmy już dzisiaj, jeszcze przed II rundą, poznać wczorajsze partie, żeby sobie wyrobić opinię o tym co grali, jak grali, dlaczego wygrali, albo nie wygrali, w jakiej są formie i na tej podstawie (najlepiej na żywo, on-line) kibicować naszym.
   Może w takiej sytuacji ktoś z naszej ekipy towarzyszącej zawodnikom powinien o to zadbać, a PZSzach publikować te partie na bieżąco na swojej stronie internetowej?

   MirekW

   Usuń