sobota, 1 grudnia 2012

" Anna Uszenina nową Mistrzynią Świata Kobiet w Szachach A.D. 2012r.!"A więc wszystko jest już wiadome, wszystko już jest jasne - Anna Uszenina w zakończonej przed kilkoma minutami dogrywce pokonała Bułgarkę Antoanetę Stefanową i tym samym mamy nową Mistrzynię Świata! Wielkie brawa oraz gratulacje!!


Anna Uszenina. (zdjecie.chess.com)

Rok 2012 jeśli chodzi o walkę o szachową koronę jest dość charakterystyczny. Zarówno Anand jak i Uszenina, czyli aktualni Mistrzowie Świata, musieli zdobywać najwyższy tytuł w szachach w tie-breakach. Kilkadziesiąt lat temu coś takiego byłoby po prostu nie do pomyślenia. Świat przyspieszył, przyspieszyły i szachy, dlatego tym, którzy czują się zdegustowani faktem, że o najwyższym szachowym tytule decydują "rapidy", czy "blitze", pozostaje tylko miły wspomień czar. Jeszcze kilka lat temu sam byłem zwolennikiem, by wróciły czasy turniejów strefowych, oraz wielopartiowych meczów o tytuł Mistrza Świata, ale już dawno wyleczyłem się z tych myślowych anachronizmów. Takie coś po prostu nie przystaje do XXI wieku. Generalnie rapidy są bardzo medialne i jeśli obaj przeciwnicy nie udowodnili swojej wyższości w tempie klasycznym, szachy szybkie, moim zdaniem, są jak najbardziej na miejscu, gdyż mecz nie może trwać w nieskończoność. To nie te czasy moi mili by takie coś "przeszło". Czteropartiowy pojedynek poprzedzający tie-breaki był bardzo emocjonujący i nikt nie może się czuć niezadowolony.

Warto nadmienić, że nasza Monika Soćko miała bardzo poważny wkład w takie, a nie inne rozstrzygnięcia w tym kobiecym turnieju - najpierw sensacyjnie zdetronizowała aktualną Mistrzynię Świata, Hou Yifan, następnie już za chwilę uległa tej, która dziś w finale musiała uznać wyższość swojej rywalki. Dla mnie cichą faworytką była nie Uszenina, a właśnie Stefanowa, która grała ten turniej bardzo silnie, ale przy tak wyrównanym poziomie obu pań, mogły zadecydować niuanse, czy dyspozycja dnia.

 Tytuł jedzie na Ukrainę i cieszę się z tego powodu, ponieważ zawsze miałem sentyment do tej nacji. Jeszcze raz wielkie brawa i gratulacje dla Anny Uszeniny -nowej Mistrzyni Świata w Szachach!!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz