wtorek, 26 lutego 2013

"I jak tu nie być Pana fanem, proszę Pana?
Mój bliski znajomy z Krakowa, Damian Przemyski, nadesłał mi cztery zdjęcia, które dosłownie zmiotły mnie z powierzchni Ziemi. Sam staram się poprawiać moje umiejętności fotografa przy każdej możliwej okazji, ale prawda jest taka, że niejeden mógłby spokojnie z moich pleców na konia wskakiwać, jeśli chodzi o sztukę robienia dobrych zdjęć. Pamiętam jak na Mistrzostwach Polski w blitzu spotkałem Marka Skrzypczaka. Ten to dopiero jest gigant - pewnego razu robię zdjęcie, a tu nagle zza mojego ramienia wychyla się coś na kształt teleskopu, a gdzieś na jego końcu, znajduje się jeden z najlepszych fotografów szachowych w Polsce! Przejrzałem wiele zdjęć Marka Skrzypczaka i pozostaję pod dużym wrażeniem jego umiejętności. W moim przypadku zrobienie dobrego zdjęcia zależy raczej od przypadku niż cech nabytych w trakcie moich wojaży po turniejowych salach. Te kilka prac, które chcę zaprezentować, pokazują według mnie duży talent autora w zatrzymywaniu niepowtarzalnych momentów, chwil, z których składa się nasza codzienność. Poza tym zdjęcia są bardzo dobrze wykadrowane.

Na pierwszym zdjęciu mamy lokalnego Wiktora Korcznoja, zdaje się. Powiem Wam, że jak dla mnie fota jest urzekająca. Tak sobie myślę, że nie wiem czy dożyję tak sędziwego wieku, ale jeśli, jak mawiał Onufry Zagłoba, mając te lata dam radę sięgnąć nosa by zapodać sobie tabaki, z całą pewnością zastaniecie mnie w takich miejscach! Jestem wielkim fanem tego starszego Pana ze zdjęcia. Po prostu sztama pokoleniowa i wielki szacunek. Dalsze zdjęcia również są bardzo dobre, zrobione z prawdziwym znawstwem tematu. I na sam koniec ponownie mała zagadka dla Czytelników. Gdzież to "starsi panowie dwaj" rozgrywali swój pojedynek?
8 komentarzy:

 1. Cóż jeśli są to fotki przesłane przez Damiana. To odpowiedź może być tylko jedna! Bulwary wiślane w Krakowie. Dokładniej owe stoliki znajdują się niedaleko Wawelu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękne, urzekające fotografie. Wiele miast w Polsce może pochwalić się swoimi "szachowymi parkami". W Łodzi takim parkiem był swojego czasu Park Źródliska (uznany najpiękniejszym parkiem w Polsce w roku 2007). Dziś jednak mniej popularny. Od wielu lat Park Staromiejski, nazywany popularnie tzw. Parkiem Śledzia (nazwa pochodzi od odbywającego się w tym miejscu, przed II wojną światową targu rybnego, gdzie królował solony śledź) jest miejscem spotkań szachistów wszelkiej, że tak powiem maści. Jeszcze parki, Poniatowskiego oraz przy Tatrzańskiej są miejscem szachowych potyczek w Łodzi. Jednakże, o ile jeszcze w latach 90. można było np. w Parku Śledzia spotkać czołowych, łódzkich szachistów o tyle dziś jest to praktycznie nie możliwe.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Krzyszofie o ile w osobie starszego mężczyzny na pierwszym zdjęciu można się doszukiwać podobieństwa do Wiktora Korcznoja, to w takim razie na ostatniej czwartej fotce starszy Pan podobny jest (moim zdaniem) do Mieczysława Najdorfa. Mam nadzieję, że obaj Panowie widoczni na czwartej fotografii nie obrażą się tym porównaniem, ale partia Mieczysław Najdorf - Wiktor Korcznoj ma bulwarze wiślanym obok Wawelu, to naprawdę rarytas!
  Mnie w tym zdjęciu (4 fotka) uderza przede wszystkim ogromne skupienie obu Panów na grze. Obie postacie z jednej strony emanują powagą i spokojem, a z drugiej strony zdajemy sobie sprawę z tego, że Obaj są bardzo głęboko zaangażowani walkę na szachownicy i tutaj nie ma mowy o miękkiej grze!
  Brawo Fotomistrz!

  MirekW

  OdpowiedzUsuń
 5. Takie miejsce znalazłem na rynku w Ustroniu - duże bierki, a u mnie w Oświęcimiu będzie "szachowy kącik" na nowych wyremontowanych alejach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Każda dziedzina ma swych Mistrzów. Marek Skrzypczak oprócz wszelkich walorów technicznych jego zdjęć ma dar pojawiania się w odpowiednich miejscach co jest trudne do wytłumaczenia ale charakterystyczne dla Mistrzów.

  OdpowiedzUsuń
 7. W tych fotografiach nie ma nic wspaniałego, jeśli chodzi o warsztat. Po prostu - dobre kadry, nie najgorsze kompozycje. Ale żeby "zmiotły (...) z powierzchni Ziemi" to zdecydowanie nietrafione.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zawsze ci co się specjalizują, zyskają popularność pewnych środowiskach.

  OdpowiedzUsuń