wtorek, 31 marca 2015

Jolanta Zawadzka Mistrzynią Polski A.D. 2015 r.!! Gratulacje! Maciek Klekowski ogrywa Darka Świercza i na rundę przed końcem mistrzostw samodzielnie prowadzi!!


Nie wiem jak wy ale ja już przepadłem. Całkowicie pochłonęły mnie te Mistrzostwa Polski. W myślach rozważam różne scenariusze, co chwila podchodzę do laptopa irytując moim zachowaniem domowników. Trudno się nazywa. Taki żywot mają współziomkowie szachisty, choć, umówmy się, na tym świecie jest znacznie więcej bardziej szkodliwych pasji.

Intuicja zawiodła mnie całkowicie, jeśli chodzi o decydujący mecz o złoto, pomiędzy Jolą Zawadzką i Kariną Szczepkowską-Horowską. Coraz częściej zdarzają mi się nietrafione prognozy - chyba powoli zaczyna zżerać rutyna tego starego lisa, który usiłuje dla was czasami napisać kilka szachowych akapitów. To nie jest istotne jednak. Informacją dnia jest wielki wyczyn Joli Zawadzkiej, która jutro mogłaby już nie siadać do szachownicy. Złoto już jest jej - Jola te zawody wygrała przed czasem! W tym momencie gratuluję Joli wspaniałego turnieju!! Wielkie, wielkie brawa!! Oczywiście Jola jutro do partii zasiądzie i zapewne będzie chciała zagrać najpiękniejszą partię turnieju - napięcie zeszło, jest spokój i radość, a to chwile, w których na szachownicy mogą powstawać perły. Jolu jeszcze raz gratulacje od autora tej strony!! O złocie w turnieju kobiecym wiemy, natomiast reszta jest przed nami...

W turnieju męskim trzeba się szykować na sensację roku. Maciek Klekowski gra jak natchniony - dziś pięknie skontrował Darka Świercza, który postawił świetną partię pod względem strategicznym, uzyskał pozycyjną przewagę, jednak nadział się na kontrę i... Maciek Klekowski na rundę przed końcem jest samodzielnym liderem!

Gdy toczyła się końcówka partii "Świercz-Klekowski" za moim oknem rozszalała się pierwsza wiosenna burza. Zawsze czekam na pierwszą burzę - wtedy powietrze się oczyszcza jest naładowane energią, zmęczenie po zimie znika i stopniowo rodzi się we mnie radość życia. Gdyby Maciek zdobył MP, czego mu z całego serca życzę, dla turnieju finałowego byłoby to jak otwarcie wszystkich okien na oścież. Ożywczy wiatr, jaki przynosi burza, wszystko by powywracał do góry nogami i o to by chodziło. Kadrowicze, oprócz Grześka Gajewskiego są w odwrocie.
 Widząc takie cuda i dziwy powiem jak babcia Oleńka z "Siekierezady": "No niech panowie powiedzą! No niech panowie powiedzą!". Wielkie brawa dla Maćka Klekowskiego za ten turniej. Kamera na sali gry śledziła jego poczynania bardzo często. A ten, spokojny, z kamienną, pokerową twarzą, na której tylko czasami pojawiał się lekki uśmiech, przechadzał się, doliczając w myślach do końca kolejną wygraną. No, niech panowie powiedzą! No, niech panowie powiedzą!

Parę lat temu siedząc w hallu hotelowym, w którym odbywał się turniej "Cracovia'' spotkałem się z Maćkiem Klekowskim i wdaliśmy się w rozmowę. Maciek zapytany o plany na najbliższe lata mówił o studiach, o tym, że będzie mu ciężko się ścigać z czołówką kraju itd. Miał wiele wątpliwości. Zobaczcie co się stało. Postawa Maćka jest dobrym przykładem dla tych, którzy myślą, że w szachach już wszystko zwojowali. Nigdy tak nie należy myśleć! W szachach zawsze można iść do przodu, przezwyciężać kolejne bariery, nie dawać się!

 Maciek Klekowski jutro ma białe i zagra z... siedzicie mocno w krzesełkach, siedziskach, na taboretach, sofach?? Z Janem Krzysztofem Dudą! Przed nami wielki finał Finałów Mistrzostw Polski w Poznaniu! Maciek -- ŻYCZĘ CI SUKCESU!!

11 komentarzy:

 1. Ja tam kibicuję mojemu imiennikowi Jackowi :) , który do tej pory miał dużo szczęścia a dzisiaj za to miał ... Jana-Krzysztofa "na widelcu" i ... tylko zremisował. Właściwie, to jeszcze teoretycznie ma szanse (przy sprzyjających okolicznościach) nawet wygrać ale chciałbym, aby chociaż na podium stanął ... ot taka solidarność :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "No niech panowie powiedzą..." tak siekierezada to czysta atmosfera ba cała jaskrawość...a w mistrzostwach mężczyzn nikt nic nie wie nikt niczego nie jest pewny to niesamowicie rosnące napięcie...siła nerwów lub jeden moment zbytniego luzu zaważą o o wszystkim, to napięcie jest bezcenne po to grają zawodnicy by je przeżyć i po to też śledzą partie kibice.... a może jednak Gajewski sięgnie po tytuł.....mój to w każdym razie typ na jutro
  tzbych

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest jedno drobne "ALE". Jeśli jutro napiszesz, że ktokolwiek wygrał, przegrał czy zremisował, to ta informacja nikogo nie ruszy... wszak Prima Aprilis to święto żartów oraz niezwykłego wkręcania ;) :). Tak więc jutro będzie "niespodziewana" informacja, że to Maciek Klekowski jest Mistrzem Polski w Szachach na 2015 rok ;) :). A niech tam! W końcu młody jest to niech się pokaże :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że Częstochowianin Maciej Klekowski postawi za chwilę kropkę na i, i zostanie Mistrzem Polski 2015, czego Mu serdecznie życzę. Pozdrawiam z wietrzej i zimnej Częstochowy!
  III kategoria.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ludziska :-) Komu dzisiaj kibicować?! Sercem i duszą zawsze byłem za Janem-Krzysztofem (zwłaszcza po tym co pokazał na Olimpiadzie w Tromso), ale to "wyprawia" w tych Mistrzostwach Polski Maciej Klekowski jest niesamowite. Gość z tytułem mistrza krajowego rządzi wśród arcymistrzów, a przed ostatnią rundą ma pół punktu przewagi i biały kolor!
  Moje typy na ostatnią rundę:
  KLEKOWSKI ½ - ½ DUDA
  GAJEWSKI ½ - ½ OLSZEWSKI
  SOĆKO ½ - ½ TOMCZAK
  PIORUN ½ - ½ DRAGUN
  BARTEL 1 - 0 SIECIECHOWICZ
  ŚWIERCZ 1 - 0 MIŚTA
  I na koniec mamy tak:
  1. Klekowski 6,5 z 9
  2-3. Gajewski, Tomczak, 6 z 9,
  4-8. Duda, Bartel, Świercz, Dragun, Piorun 5.5 z 9.
  i... "wietrzymy" kadrę narodową w następujący sposób:
  Wojtaszek, Gajewski, Bartel, Duda, Klekowski, Tomczak (w rezerwie Dragun, Piorun, Świercz) + Bartosz Soćko w roli kapitana/trenera. No w końcu doczekaliśmy się czasów, w których młodzież napiera na rutyniarzy! Trzeba teraz zrobić wszystko, żeby zawodnicy tacy jak Duda, Klekowski, Tomczak, Dragun, Świercz, Piorun mieli szansę pokazać się (jak to się mówi "otrzaskać się") na międzynarodowej arenie, przykładem niech będą Chińczycy.
  Nadchodzą "tłuste lata" polskich szachów?!
  Oby!

  Mirek Wolak

  OdpowiedzUsuń
 6. Turniej turniejem, a do mnie dotarły przecieki, że Mistrzem Polski zostanie jednak dziś Michał Krasenkow. Z nominacji. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. A Klekowski jednak bez porażki prawdopodobnie tyle samo punktów co Gajewski, kto by tak obstawił przed turniejem??
  tzbych

  OdpowiedzUsuń
 8. Kacper Piorun zrealizował przewagę figury za pionka z Dragunem i kolejność jest taka:
  1-2. Gajewski, Klekowski (+4-0=5) 6.5 z 9
  3-4. Tomczak, Piorun 6 z 9,
  5-7. Duda, Bartel, Świercz 5.5 z 9
  Czekamy jeszcze na zakończenie dwóch partii i zobaczymy czy Gajewski czy Klekowski zostaną Mistrzami Polski Ad. 2015 r. Tak czy inaczej sukces Macieja Klekowskiego to ogromna niespodzianka, ale całkowicie zasłużona! Brawo! Brawo! Brawo!

  W regulaminie MP nie ma meczu o Mistrzostwo Polski (ew. o medale) w przypadku równej liczby punktów, a szkoda, bo mecz Gajewski-Klekowski o złoto i Tomczak-Piorun o brąz to byłby rarytas dla kibiców.

  PS. Mamy kadrę na lata (prawdziwa "wybuchowa" mieszanka doświadczenia z młodością): Wojtaszek, Gajewski, Bartel, Duda, Klekowski, Tomczak, Piorun (w rezerwie Świercz, Dragun) + Bartosz Soćko kapitan/trener.

  Mirek Wolak

  OdpowiedzUsuń
 9. Czy Michał Olszewski dzisiaj nie za bardzo pomógł Gajewskiemu?
  Po 39...H:b6 pozycja jest równa i o wygranej białych nie ma mowy...

  OdpowiedzUsuń
 10. Gratulacje dla Maćka za zdobycie tytułu wicemistrza Polski w szachach! To ogromny sukces, za rok będziemy mieć kolejnego arcymistrza, który dobrze rokuje i być może za kilka lat zawita on w klubie 2700+, czego serdecznie Mu życzę. No koniec trochę historii, Maciek jest drugim Częstochowianinem, który wywalczył tytuł wicemistrza Polski, pierwszym był FM Jacek Flis, zajął on II miejsce na MP w roku 1983, które odbyły się w Piotrkowie Trybunalskim. Pozdrawiam, III kategoria.

  OdpowiedzUsuń
 11. Fantastyczny turniej pełen napięć i niespodzianek, zachwiana równowaga rutyniarzy /nawet JKD/ to dobrze wróży na przyszłość, gratulację dla wszystkich zawodników i zawodniczek za świetny spektakl !! Panie Krzysztofie a może by tak przed każdym większym turniejem z udziałem naszych prowadzić typowanie wyników na tym blogu? a na koniec ogłaszać honorowego zwycięzce?? no tylko żeby jakiś hazard nie powstał bo powstanie komisja lustracyjna, antyszachowa w sejmie...../oczywiscie z naszych podatków jak zawsze/
  tzbych

  OdpowiedzUsuń