poniedziałek, 1 czerwca 2015

W lidze francuskiej Janek Duda wyruszył na łowy!


Janek, nasz narodowy skarb, diament, który odbiera kolejne szlify, na ligę francuską wyruszył na ogromnym, szachowym głodzie. To widać. W pierwszej swojej partii wpadł na So Wesley'a (Nie! To So wpadł na Janka!;) ), od którego w grze pozycyjnej nie odstawał nawet na jotę. To są chyba nowe akcenty w grze naszego młodego szachisty - z miesiąca na miesiąc poprawia ten element. W grze taktycznej Janek jest świetny. Z "mętnej wody" zawsze potrafił wyciągać  piękne sztuki na brzeg. Bastiony obronne króla jego przeciwnika z rundy trzeciej, po potężnym, choć krótkotrwałym tornadzie, zostały zdewastowane tak, że nie pozostał kamień na kamieniu. Takie sytuacje w partiach naszego arcymistrza to normalność. Podobnie działo się w partii z  Sebastianem Fellerem, który dał sobie postawić mata, choć to on miał decydującą przewagę. Już wiele nie pozostało do przekroczenia bariery 2700 elo, świat ucieka (na przykład taki Yi Wei został mistrzem Chin, kręci ranking w okolicach 2730 elo) i stanie w miejscu oznaczałoby cofanie się. Janek jednak pracuje, co widać, słychać i czuć.

Pozostali polscy arcymistrzowie, grający w lidze francuskiej, mieli fatalny start, choć dziś zagrali bardzo dobre mecze. Zapowiada się jeszcze wiele ciekawych pojedynków, które można śledzić na kilku portalach równolegle. W lipcu czekam na występ Radka Wojtaszka w Biel - skład będzie mocny - to będą zawody dwukołowe: 

TitleParticipantCountryAgFIDE
GMMaxime Vachier-LagraveFRA19902762
GMMichael AdamsENG19712746
GMDavid NavaraCZE19852743
GMRadoslaw WojtaszekPOL19872739
GMPavel EljanovUKR19832733
GMRichard RapportHUN19962710

Z MVL Radek już grał i zawsze to były emocjonujące spotkania. Adams to w dalszym ciągu duża klasa gry, Navara ma, zdaje się, najlepszy okres w swojej sportowej karierze. Eljanow to "fighter" - zawsze gra do końca, wreszcie Rapport -  młody gniewny węgierskich szachów, to bardzo kreatywny zawodnik. Cóż więcej chcieć? Ano, dobrego wyniku Radka Wojtaszka. We wrześniu odbędzie się Puchar Świata w Azerbejdżanie, pod koniec roku czekają nas DME na Islandii. Będzie się działo. Na razie mamy francuską TOP 12. Mam Janka na transmisji cały czas - uwielbiam patrzeć na jego grę, na te wszystkie młyny, dymy, zadymy, akcje, na ten ogień! Niech płonie, niech płonie decha Janka ku mojej i reszty kibiców uciesze!

9 komentarzy:

 1. Nie byłbym taki optymistyczny co do przyszłego rozwoju szachowego J.K.D. W ostatnim roku przybyło mu tylko około 30 punktów, rok wcześniej 70 punktów. Widać wyraźne spowolnienie wzrostu rankingu. Na pewno ma duży talent, ale prawdopodobnie poświęca mniej czasu na trening szachowy, a więcej na inne rzeczy. Jego wybór.

  Tom K.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dopóki przybywa punktów nie może być źle ale co ważne przybywa po świetnej grze, jest tzw. ciąg na bramkę jak mówią piłkarze i oby tak dalej !! Brawo!
  tzbych

  OdpowiedzUsuń
 3. Krzyśku,
  Am. Flear jest dosyć znany jako autor kilku dobrych książek szachowych, a od jakiegoś czasu jest teżrecenzentem książek w NiC Yearbook.
  Czy ktoś może powiedzieć jak obliczyć wynik rankingowy JKD? Wygląda na to, że może być bardzo, bardzo dobry...
  Radek B.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to nie wiedziałem, że to autor i recenzent! No właśnie ta francuska strona pod tym względem jest do bani, bo ja nawet nie wiem, gdzie szukać indywidualnych wyników, przyrostu rankingu itd. Może ktoś wie i się podzieli informacją? Byłbym dozgonnie wdzięczny :)

   Usuń
 4. Podpisuję się pod apelem:). Takie informacje zawsze można sprawdzić na chess-results, ale niestety nie ma tam wyników tego turnieju. Strona francuska jest do niczego.
  Tak samo jak pozycja Wiriga po 26...Hh5 :).
  Radek B.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ok, poszperałem trochę... i za pomocą programu Chess Calculator obliczyłem, że na dzień dzisiejszy, tzn. po 7-mej rundzie, z wynikiem 6.5/7 Janek ma performance 2988 i przyrost rankingowy 26 pkt. ELO. Jeśli program dobrze policzył, to jest to świetna wiadomość.
  Radek B.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest już astronomia - pięknie, naprawdę ładnie Janek popyla! Oby do końca tak szedł i w Hawanie też! Radku cieszę się, że cię mam i dzięki za wysiłek - zależało mi na tym, a sam na takich rachunkach znam się jak wilk na gwiazdach, więc dzięki!

   Usuń
 6. Nie ma sprawy! Tylko muszę zaznaczyć, że nie do końca jestem pewien tych rachunków - choć wyglądają sensownie. Powiedz proszę, co miałeś na myśli mówiąc o Hawanie? Czyżby Janek wybierał się na memoriał Capablanki?
  Radek B.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie no, spoko, chodzi przynajmniej o orientacyjne zorientowanie się ;) jak tam Janek stoi. Janek zagra w Hawanie tutaj jest link, ale to strona z 2014 roku. Więc, trzeba poczekać jaki będzie skład itd. : http://www.pzszach.org.pl/index.php?idm2=39&idn=2573

   Usuń