czwartek, 20 sierpnia 2015

Zmiana w drabince turniejowej Pucharu Świata na trzy tygodnie przed rozpoczęciem zawodów!


Powiedzcie mi, w której szanującej się organizacji, na 21 dni przed rozpoczęciem jednej z najważniejszych imprez sportowych zawodnicy z dnia na dzień ustawiani są w sytuacji petentów, którzy muszą akceptować wszelkie niedogodności? Kilka dni temu, opierając się na stronie FIDE, podałem przeciwników Polaków, niestety, moje wynurzenia straciły cokolwiek na aktualności.

 Drabinka turniejowa, w swej nowej odsłonie pojawiła się na stronie federacji i, nie wiem, czy mam się w to na nowo zagłębiać, czy czekać na kolejne zmiany. Szachiści pod egidą FIDE zupełnie nie mają stabilności. Wszystko to jest jedną wielką improwizacją, a to ma przecież wpływ na motywację do treningów, wreszcie na same wyniki. Szachiści jak szachiści, a szachistki? Te, wiedzą mniej więcej tyle, że nic nie wiedzą. Nie mają informacji, gdzie zagrają, kto tam będzie, jak będzie wyglądał kolejny cykl pretendencki. Przecież arcymistrzowie, arcymistrzynie ze ścisłego topu to profesjonaliści i tego samego wymagają, czy też chcieliby wymagać od organizacji, której podlegają, spotyka ich jednak coś innego. I cóż z tego przyjdzie, że sobie o tym popiszemy, pogadamy, przedyskutujemy sprawę? Niewiele z tego wyniknie poza chwilową ulgą w okolicy przepony. Dobra, nie mam dziś ochoty wypruwać sobie flaków nad tą, nierozwiązywalną, przynajmniej na razie, kwestią. Patrzymy w kierunku tej nowej tabelki.

Mateusz Bartel dostał Gabriela Sargissiana: solidnego, grającego mocno, dobrze technicznie Ormianina. Ciężkie granie przed naszym zawodnikiem. W typach bukmacherzy wskazaliby zapewne na przeciwnika Polaka, jako zwycięzcę, mówiąc: "z lekkim wskazaniem na...". Ale Mateusz jest nieobliczalny, jeśli strzał mu wyjdzie, będziemy się dalej cieszyć jego obecnością w PŚ. Okazuje się, że teoretycznie może dojść do meczu Roberta Kempińskiego z Mateuszem Bartlem w rundzie trzeciej. Obaj musieliby ograć - Robert - Wietnamczyka, którego wymieniłem ostatnio (tutaj nic się nie zmieniło) potem pewnie aktualnego Mistrza Rosji Jewgienija Tomaszewskiego. Mateusz Bartel po ograniu Sargissiana musiałby wysłać po bilety powrotne MVL  albo Kubańczyka  Ortiz Suareza Isan Reynaldo.

Radek Wojtaszek dostał Hindusa Lalitha Babu. Słyszałem, ale niewiele o nim wiem - ranking pod 2600 elo. Potem Artemiev lub Surya Ganguly - poprawcie mnie, jeśli się mylę, to nie Ganguly był z Radkiem w sztabie Ananda w jednym z meczów? Jeśli tak, to taki mecz będzie niezwykle trudny dla obu graczy. Dalej na przykład Fier albo Gelfand.

Mam nadzieję, że już nic się nie zmieni i będzie można tę tabelę uważać za wiążącą. Wysłuchałem ostatnio w radiowej "Jedynce" wywiadu jednego z redaktorów z Adamem Dzwonkowskim o szachach. Zawsze się trzęsę cały jak słyszę pytania, w dość lekkim, powiedziałbym ironicznym tonie, typu - "ile jest pionów", "ile figur na szachownicy", lub "która figura jest najważniejsza". Jakoś sensowniej się zrobiło i redaktor lekko spoważniał, gdy doszło do pieniędzy i zarobków arcymistrzów elity itd. Generalnie nie mogę znieść tego niepoważnego tonu tych, którzy próbują się czegoś o szachach dowiedzieć. Szachy w Polsce taki mają właśnie PR u tych, którzy w szachy nie grają. Podobna dyskusja, na przykład w Rosji byłaby nie do pomyślenia. A w eter idzie.

 Za parę dni Magnus i reszta elity. Ostrzę zęby i przebieram już nogami. Piękne szachowe tygodnie przed nami!


6 komentarzy:

 1. Trzeba pisać. Bo milczenie oznacza zgodę na takie niepoważne sytuacje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Od 10 maja 2015 roku grałem na Amatorskich Mistrzostwach Świata w Grecji na Kos.Mistrzostwa odbywały siq w miejscowosci Kartagena,a ja razem z żoną zabukowalismy sobie hotel w miejscowości Mastichiari,gdzie za 14 dni urlopu wychodziła dużo lepsza cena!,anizeli za 9 dni pobytu w ośrodku,gdzie odbywał siq turniej.Standard hoteli był taki sam,a ja wiele miesiqcy przed tym turniejem, robilem mnóstwo nadgodzin w pracy,żeby nie nadwyrqzyc zbytnio wspólnego budżetu z żoną.Hotel zabukowalismy juz w styczniu,a do FIDE wysylalem e-maile odnośnie wpisowego na turniej,ponieważ na stronie oficjalnej nigdzie nie mogłem tego znaleźć.Odpisali mi,ze wciąż zostało kilka miesiący i powinienem śledzić ich stronq,ale najlepszym sposobem będzie droga e-mailowa z organizatorem z Niemiec.Po dwóch tygodniach dowiedzialem siq szokującej prawdy,ze nie będzie ceny wpisowego,ze wszystko jest wliczone w cenq tych 9 dni w hotelu!!!Miałem wyścig z czasem,gdzie nie mogliśmy znaleźć wspólnego środka,ponieważ zaproponowali mi,ze najlepszym rozwiązaniem będzie zrezygnowanie z mojego hotelu i wynajqciu ich.Skończyło siq na tym,ze mogq zostać gdzie jestem,ale muszq zapłacić 300 euro za udzial...

  OdpowiedzUsuń
 3. No to co piszesz, to jest klasyk w wykonaniu FIDE. Potem dziwić się, że młodzież nie chce iść w ten sport, gdy jeździ po turniejach rangi mistrzowskiej i załatwia się w jakichś grupowych latrynach za jakieś horrendalne sumy. To jest smutna prawda o naszej federacji - to nic innego tylko ponadnarodowa organizacja, która na szachach chce robić biznes.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. FIDE nie była organizatorem Amatorskich Mistrzostw Świata na Kos. Robiła to inna organizacja http://amateurchess.com/.

   Usuń
  2. Odpowiadam do anonimowy: Czytaj proszq ze zrozumieniem.Napisałem,ze skontaktowalem siq z FIDE,a oni nakazali śledzić mi ich stronq,ale najlepszym rozwiązaniem będzie jeśli skontaktujq siq z organizatorem z Niemiec.Odnosnie strony amateurchess.com -dowiedziałem siq o niej dzięki e-mailowi,który otrzymałem od FIDE.Byłem w 100% przekonany,ze to ta sama federacja szachowa.Jednym z sqdziow był Falco Bindrich arcymistrz niemiecki z rank.okolo 2610

   Usuń
 4. Trzeba z zadowoleniem stwierdzić, że PZSzach od 2009 jest w opozycji do obecnego Prezydenta FIDE i jego otoczenia. Niestety w kadencji 2004-2008 ówczesny wiceprezes d.s kontaktów międzynarodowych był wielkim entuzjastą polityki FIDE. Może dlatego do dziś sędziuje intratne turnieje w Rosji.

  OdpowiedzUsuń