sobota, 21 maja 2016

Na dwie rundy przed końcem ME w Djakowicy Ernesto Inarkiew z Rosji na cały punkt ucieka rywalom!


"W pewnym sensie tę sytuację można by opisać twierdzeniem, że Bóg jest matematykiem bardzo wysokiej klasy i że przy tworzeniu wszechświata posłużył się najwyższą wiedzą matematyczną."


                                                                                                                       Paul DiracJestem na etapie studiowania poglądów Paula Diraca, twórcy słynnego równania, które opisując elektron, przewidziało istnienie pozytonu, antycząstki elektronu. Dirac mówi o tym, że wszechświat jest oparty na wyrafinowanej matematyce. Szachiści mówią niekiedy, że szachy oprócz przynależących im takich określeń jak - sport, poezja, nauka, są też matematyką. Ciekawe jaki jest wasz pogląd na tę sprawę - w jakim stopniu szachy są dla was matematyką. Ile matematyki jest w partii szachów? A matematyka ME w szachach również jest nieubłagana - Ernesto Inarkiew z Rosji, gra bajeczny, ale to naprawdę rewelacyjny turniej! Jeśli wejdziecie sobie na stronę http://www.2700chess.com/, zobaczycie co ten arcymistrz wyprawia od dokładnie piętnastu partii: Inarkiew ma dziesięć wygranych, przy pięciu remisach (!!). I to nie było żadne kolekcjonowanie elo na słabszych jednostkach. Ernesto na wyższej lidze rosyjskiej ograł Domingueza, Jakowienkę i Artemiewa, a tutaj, w Djakowicy, macie okazję śledzić na żywo jego koncert. Ostatnie jego ofiary to Sarić, Nawara i Kowalenko. Radek Wojtaszek zremisował z Rosjaninem. Dziś Radek Wojtaszek oraz Kacper Piorun zremisowali po całkowicie bezbarwnych pojedynkach. Jestem zawiedziony, gdyż liczyłem na normalną grę. Jeśli czeka się od rana na kawałek ładnych szachów i po kilku minutach można odłączyć dwie deski - to nie może wzbudzić kibicowskiego entuzjazmu. Zwłaszcza, że Rosjanin gra tak pięknie i widać tutaj duży kontrast. Bezpieczeństwo, by mieć PŚ w kieszeni, ma rzecz jasna znaczenie, a fakt, że cierpi estetyczny zmysł kibica, no cóż poradzić...

Dobra, mniejsza z tym. Zróbmy teraz wgląd w tabelę. Inarkiew, wiadomo, jest klasą sam dla siebie, ma punkt przewagi i realne szanse na wygranie turnieju. Dziś przełamał się tylko Darek Świercz, reszta Biało-Czerwonych zremisowała (w tym dwa remisy bez gry: Radka Wojtaszka i Kacpra Pioruna). W rundzie dziewiątej niezwykle ciekawy, prestiżowy pojedynek stoczył Janek Duda z Antipowem z Rosji, który w zeszłym roku zdobył MŚ do lat 20 w Chanty-Mansyjsku. Wtedy Janek, choć zrównał się punktami z Antipowem przegrał, o ile dobrze pamiętam, wartościowaniem. Janek jechał tam po złoto, oczywista sprawa. Nasz młody arcymistrz ma jeszcze kilka prób, by zwieńczyć swoją juniorską karierę najważniejszym tytułem dla szachisty poniżej dwudziestego roku życia. Tym razem w Djakowicy padł bojowy, co warte podkreślenia, remis.

A propos kadry Hiszpanii: Jutro Radek Wojtaszek zagra z Vallejo Ponsem, liderem szachów hiszpańskich, to może być ciekawy mecz. Kacper Piorun dostał  Hovhannisyana z Armenii, a Darek Świercz będzie trzecim z rzędu Polakiem testującym Ter-Sahakyan Samvela.

To są decydujące takty ME - Inarkiew gra jakby to nie były finałowe akordy w Djakowicy, gra odważnie, łapie każdą szansę i za taką postawę Caissa nagradza. Jest jeszcze szansa, że powinie mu się noga, a wtedy następny w kolejce jest Radek Wojtaszek. Kto wie? Kto wie? Zapowiadają się dwa niezwykle ciekawe szachowe popołudnia!

                                          

1 komentarz:

  1. 1. Jeśli chodzi o matematykę, to zastanawiałem się kiedyś czy szachy da się opisać jednym równaniem matematycznym, tzn czy istnieje funkcja, która mówi nam, jakie jest optymalne posunięcie w danej pozycji? Ilość pozycji w szachach szacuje się na 10^40 (10 do potęgi 40 czyli liczba ma 40 cyfr!), liczba atomów we wszechswiecie to około 10^80. Dzisiejsze komputery jeszcze długą nie powiedzą nam czy w szachach białe mają wygrywającą strategię, czy też jest to gra remisowa. Na zwykłym pececie Stockfish 7 (~3330 ELO) analizuje pozycję z szybkością kilku milionów ruchów na sekundę. Deep Blue, który wygrał z Kasparowem działał z szybkością 200 mln/sek. Gdyby uruchomić wspomniany Stockfish 7 na komputerze (klaster, superkomputer), który liczy pozycję z szybkością miliard ruchów/sek i gdyby tenże komputer zaczął pracę w momencie wielkiego wybuchu (13,7 mld lat temu czyli od WW upłynęło 10^17 sekundy) to do dzisiaj przejrzałby 0,00000000000001% całego drzewa gry! Liczby w szachach robią wrażenie :-)
    2. Wczoraj Radek i Kacper nie grali a szkoda (remisy przed 20 posunięciem), dzisiaj też zremisowali ale po walce. Bartek i Dariusz przegrali z niżej notowanymi rywalami. Wygrał Janek! Jutro niestety Radek gra z Jobava Baadur, bardzo obawiam się tego pojedynku mimo, że sympatyczny Gruzin od dawno nie jest w klubie 2700+. Na pierwszej szachownicy gra Kacper z rewelacją turnieju Inarkiev Ernesto, też będzie ciezko :-( Janek natomiast powinien wygrać, wszak jego włoski przeciwnik ma ranking o ponad 200 punktów mniejszy. Jak będzie zobaczymy jutro!
    Pozdrawiam, III kategoria.

    OdpowiedzUsuń