sobota, 14 maja 2011

"W poszukiwaniu szachowych talentów, czyli XI Otwarte Mistrzostwa Zagłębia Przedszkolaków - Sosnowiec - 14.V. 2011r"
Zorganizowanie i przeprowadzenie turnieju szachowego dla przedszkolaków, to nie lada wyzwanie. Ogarnięcie rozbrykanego "stadka" w liczbie 29 sztuk, wymaga anielskiej cierpliwości i niech nikt nie przeciera oczu ze zdumienia, jeśli powiem, że 14 szachownic obsługiwało pięciu sędziów: sędzia główny, sędzia rundowy oraz trzech wolontariuszy, w tym autor tych oto słów. Dzieciaki bardzo przeżywają taką rywalizację: turniej szachowy jest dla nich ważnym wydarzeniem i na każde zwycięstwo czy przegraną reagują spontanicznie i emocjonalnie. Takiej "burzy nastrojów" nie znajdziesz na żadnym z turniejów! Opiekunowie i rodzice byli potrzebni najbardziej w momentach trudnych, gdy partia nie ułożyła się pomyślnie - wtedy dany maluch mógł odreagować swoje niepowodzenie w ramionach rodzica. Na nic się zdawały apele sędziego głównego, że to jest zabawa. Dzieciaki wiedzą swoje i bardzo chcą wygrywać.


O te puchary przedszkolaki toczyły zacięte "boje" na szachownicy.

Trzy puchary dla najlepszych dziewczynek.

Turniej rozegrano w Przedszkolu Miejskim nr. 22, mieszczącym się przy ulicy Hutniczej w Sosnowcu. Jest to jedyne przedszkole w okolicy, w którym przeprowadzane są zajęcia z zakresu nauki gry w szachy, oraz  turnieje rangi mistrzostw dla przedszkolaków. Rozegrano pięć rund i to był wystarczający dystans, gdyż nie chodziło nikomu o nadmierne obciążanie dzieci grą. Celem takich turniejów jest pokazanie młodym szachistom jak wygląda sam przebieg rywalizacji : sportowa postawa, uścisk dłoni przed i po partii, obsługa zegara szachowego (bardzo ważny element), ustawianie bierek na wyjściowych pozycjach po zakończonej partii, sama gra i wyczucie rytmu turnieju szachowego... Muszę przyznać, że dzieci świetnie się w tym wszystkim "odnalazły".
Turniej zdominowały przedszkolaki z Tychów, gdyż całe podium należało do nich. Zwyciężył z wynikiem 4.5 pkt. z pięciu partii  Bartłomiej Mróz z Przedszkola nr. 5. Drugie miejsce zajął Andrzej Krzysztofik z tego samego przedszkola. Trzecie miejsce wywalczył Igor Ziobro z Przedszkola im. "Kubusia Puchatka". Wśród "pań", najlepsza była Kasia Gębal. Drugie miejsce zajęła Dominika Wiewóra, a trzecia była  Karolina Smołucha .
A co się działo na szachownicach?? No, trzeba przyznać, że się działo! To jest właściwie temat na osobny wpis. Ja sam ogłosiłem 5 remisów poprzez "pat". Wiele partii było bardzo zaciętych, szczególnie w końcowych momentach. Przedszkolaki z upodobaniem "polowały" na opadnięcie chorągiewki u przeciwnika, a pozycja na szachownicy, jak to bywa w takich sytuacjach, nie była aż tak bardzo ważna. Nie będę się długo rozpisywał, gdyż najlepiej byłoby to zobaczyć! Pozwolę sobie za to zaprezentować galerię zdjęć, która w jakiś sposób powinna oddać nastrój i ducha tej szachowej imprezy dla najmłodszych.


 Pani Dyrektor Przedszkola nr. 22 oraz Stanisław Krawczyk.

Runda pierwsza. Zegar niezmiennie przykuwał uwagę przedszkolaków.

Prooszę Paaana! Tu zdaje się jest remis!


Szach to prawie mat!

Mamo patrz! Zdobyłam hetmana!

Widok na salę gry. W tle rodzice i opiekunowie.

Przed kolejną rundą...

W czasie rundy rodzice wychodzili na plac zabaw na kiełbaskę z grilla.

Dynamiczny początek partii.

Pierwsza szachownica i pojedynek liderów.
Chyba przeciwnicy planują zagrać gambit "diabełka".

Nawet niech Ci przez myśl nie przejdzie, że ze mną wygrasz!


Ostatnia, piąta runda Mistrzostw Zagłębia Przedszkolaków.

Kontakt wzrokowy z przeciwnikiem też jest ważny.

Ceremonia wręczenia pucharów i nagród.Nagrody dla najlepszych dziewczynek.

Dyplomy, "smyczki", "odblaski", medale i puchary dla najlepszych.
W tym turnieju zwycięzcą był każdy przedszkolak.


2 komentarze:

  1. Witam!
    Świetny opis zawodów,świetne sprawozdanie i komentarz i zdjęcia....Tak trzymaj..
    Ciekaw jestem który z tych przedszkolaków będzie w przyszłości mistrzem kraju?

    OdpowiedzUsuń