wtorek, 28 sierpnia 2012

"Akcja "Istambuł" rozpoczęta!"Istambuł, należy do grupy największych aglomeracji na świecie. Nazywany jest często "wrotami do Azji", gdyż cieśnina Bosfor, łącząca Morze Czarne z Morzem Marmara, odziela jego część europejską od azjatyckiej. Przedostać się na stronę azjatycką można pływającym promem (jest kilka linii) lub jednym z mostów. Cieśnina Bosfor w ciągu doby przepuszcza statystycznie najwięcej statków handlowych oraz innych jednostek pływających.

Sam Istambuł nazywany dawniej Konstantynopolem po prostu rzuca na kolana. Zapewne brakłoby dwóch tygodni, żeby "prześwietlić" każdy zabytek, czy historyczny zaułek, w każdym bądź razie rasowy turysta nie może ominąć tego miejsca. Miasto zmaga się z problemem ludności napływowej z interioru kraju, którzy jadą za chlebem do "wielkiego miasta" w poszukiwaniu lepszego losu. Stąd problem dzielnic biedoty, jakże kontrastujący z okazałymi, nowoczesnymi czy też zabytkowymi dzielnicami. Poniżej kilka zdjęć z mojej wizyty w tym fascynującym mieście.


Taniec statków na Morzu Marmara.


Widok z Pałacu "Topkapi" na wieżę Galata zbudowaną w 1384r.


Setki wędkarzy na jednym z istambulskich mostów.

Nasze panie, jak to zwykle bywa w rundzie pierwszej przy wysokim numerze startowym, zagrają z zespołem idealnym dla dobrego wejścia w zawody: szachistkami z egzotycznej Dominikany. Proszę się nie dopytywać czy wiem coś o szachistkach z tego kraju, bo nie wiem nic. Nasilniejsza Dominikanka ma ranking 2070 elo, reszta zmaga się z przekroczeniem magicznej liczby 2000 elo . Wynik inny niż "do zera" dla Polek byłby sporym zaskoczeniem, żeby nie powiedzieć nieporozumieniem:).

Panowie w pierwszej rundzie trafili na reprezentantów Monaco. Jedynym zawodnikiem w składzie Monaco, posiadającym tytuł arcymistrza jest zawodnik "z eksportu" GM Igor Efimov 2416 elo. Naprzeciwko niego usiądzie Radosław Wojtaszek. Pozostali zawodnicy z tego kraju mają niskie rankingi i tytuły FM, więc tutaj również należy się spodziewać wygranej do zera naszych reprezentantów. Trzymam mocno kciuki za świetny start polskiej reprezentacji!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz