wtorek, 20 maja 2014

"Radosław Wojtaszek zagra w bardzo silnym turnieju kołowym w Biel! Średni ranking przeciwników 2712 elo, turniej XIX kat."

Na stronie festiwalu szachowego, rozgrywanego rokrocznie w Biel, znalazłem informację, że nasz najlepszy arcymistrz wystąpi w bardzo silnym turnieju kołowym 19 kategorii, z średnim rankingiem przeciwników 2712 elo. Naprzeciwko naszego reprezentanta usiądzie wiele gwiazd światowych szachów. Zresztą, zobaczcie sami.


  Maxime Vachier-Lagrave, FRA, 24 years, Elo 2758, FIDE #12
Anish Giri, NED, 20 years, Elo 2746, FIDE #17, Junior #1
Pentala Harikrishna, IND, 28 years, Elo 2726, FIDE #25
Radoslav Wojtaszek, POL, 27 years, Elo 2724, FIDE #26
Alexander Motylev, RUS, 35 years, Elo 2687, FIDE #58, European champion
Hou Yifan, CHN, 20 years, Elo 2629, FIDE Women #2, World champion

Chyba nikt nie może mieć wątpliwości co do faktu, że turniej ten, to jedno z największych wyzwań, jakie stoi przed Radkiem, na przestrzeni całej jego zawodniczej kariery. Cieszę się bardzo, że Radek znów dostanie szansę zagrania z naprawdę topowymi przeciwnikami. Gdyby zanotował świetny występ, gdyby jego partie porwały publiczność - to by wiele zmieniło w jego karierze na lepsze i tego z całego serca mu życzę.

 Ależ zapowiada się turniej, ależ kibicowanie przede mną! Jeśli wszystko będzie tak jak jest, czyli "po staremu", nie omieszkam komentować tego wydarzenia. Jak by nie patrzeć, turniej ten, będzie kapitalną rozgrzewką (to złe słowo, zupełnie nieadekwatne do rangi turnieju) przed Olimpiadą, która najprawdopodobniej zostanie rozegrana w norweskim Tromsoe. Piszę najprawdopodobniej, gdyż na rosyjskim serwerze przeczytałem ostatnio informację, że organizatorzy mają problemy z domknięciem finansów mającej się odbyć na początku sierpnia Olimpiady. Chodzi o kwotę niecałych dwóch milionów euro.
 Generalnie rzecz ujmując PŚ, który był również rozgrywany w tym mieście, został bardzo skrytykowany przez wielu uczestników. Cóż "pażywiom, uwidim" - zakończę ten wątek rosyjskim powiedzonkiem.

 Czekam, a właściwie czekamy wszyscy na datę 12 lipca, która jest początkiem turnieju w Biel. Możecie wraz ze mną teraz zanucić słowa znanej piosenki - "Będzie! Będzie zabawa! Będzie się działo". .. Do usłyszenia 12 lipca :). 


2 komentarze:

  1. To jest faktycznie news. Też się cieszę na kibicowanie:-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super wiadomość. To jeden z głównych turniejów w okresie letnim (obok Dortmundu), więc uwaga świata szachowego będzie skierowana w tę stronę. Liczę, że Radkowi uda się przełamać po ostatnich nieudanych występach. Trzymamy kciuki!

    Radek B

    OdpowiedzUsuń