czwartek, 24 grudnia 2015

Dzień Darka Świercza w Katarze - po zwycięstwie nad Korobowem jest bardzo wysoko i pojutrze zagra z Siergiejem Kariakinem!


Nie mogłem jednak omieszkać napisać kilku zdań, choć z góry przepraszam za moją wigilijną, intelektualną niemoc. Chodzi o to, że generalnie jestem wielkim fanem praktycznie wszystkich wigilijnych dań i, jak zwykle, popełniłem grzech braku umiaru, z brzuchem pełnym smakołyków umysł jest lekko kontuzjowany...

Ale do rzeczy. Korobow postanowił, by dziś zapłonęła szachownica. W pojedynku z Darkiem Świerczem od samego początku interesowała go tylko wygrana. Nasz arcymistrz w gorszej formie, może i złapałby się na takie podejście do partii szachów, problemem Korobowa był fakt, że Darek Świercz w formie jest. Powiem wam, że Darek Świercz zawsze był takim "moim" arcymistrzem, gdyż jako jedynego z czołówki kraju, miałem możliwość obserwować od małego, często na żywo, na turniejach szachów aktywnych, na przykład. Pamiętam czasy gdy miał 2300, jego kolejne skoki, 2450 i więcej, w sumie Darek Świercz jest arcymistrzem, z którym grałem najwięcej razy (możecie nie pytać o wynik naszych zmagań?:) ), innych szachistów nie znam aż tak dobrze. Między innymi z powodów wymienionych wyżej, smuciłem się bardzo, gdy zaczęło mu iść gorzej, a nie był to okres krótki. Słyszałem wiele opinii o przyczynach jego gorszej formy, z pewnością, jak to w życiu, wiele czynników na to się złożyło. W czasie tego gorszego czasu myślałem najczęściej, że ten szachista ma przecież ogromną wiedzę, papiery na 2700 elo miał i ma na pewno. Teraz na live jest już w "setce", ma już ponad 2660 elo. Te jego szachy znów smakują, znów widać to napięcie w pozycjach, chęć gry złożonych struktur, ciąg na bramkę, fajną prace na czasie itd. Jeszcze za wcześnie, żeby cokolwiek przesądzać, niemniej jednak Darek będąc dalej w kryzysie, w Katarze tak by nie grał, to wiem na pewno. Cieszę się bardzo, że wszystko zdaje się wychodzić u niego na prostą, układać. Test z Kariakinem, białymi, będzie ciężki, ale Darek Świercz jest na fali i osobiście nie widzę w tym pojedynku faworyta.

Wygrana Darka Świercza z A. Korobowem to nie był przypadek - foto Alla Oborina ze strony:
http://www.qatarmastersopen.com/

Wojtaszek zremisował z Bołoganem i również jest wysoko. Wygrał Bartel, wygrał Piorun, były to spodziewane zwycięstwa i dobrze, że nie było tutaj żadnej niespodzianki. Niestety, zremisował Janek Duda. Jutro szachiści mają dzień wolny i również ja wezmę sobie wolne, by z wielką radością i satysfakcją rzucić się jak gepard na antylopę, na kolejne spotkania Polaków. Tam czeka nas hit "Świercz - Kariakin", na który już teraz was zapraszam. Będzie się działo, więc bądźcie gotowi na wszystko, niech nic was nie zaskoczy;) ! A kto jest na prowadzeniu w katarskim turnieju? Gdzie by tam nie - sam Magnus Carlsen, we własnej osobie. No to kto go w tym turnieju pogoni, kto mu napędzi stracha? Oglądajcie turniej w Katarze!! 

3 komentarze:

 1. Z 6 polskich partii tylko jedną graliśmy białym kolorem (Marta Bartel), wieszczyłem "czarną rundę", a tutaj proszę, bardzo udany dzień polskich szachów w Katarze. Nie doceniłem faktu, że dzisiaj jest Wigilia, a to dla nas szczególny dzień - jak się okazało w szachach też!
  Bologan Viktor ½ - ½ Wojtaszek Radoslaw (Pewny remis.)
  Korobov Anton 0 - 1 Swiercz Dariusz (Sprawdzian na szóstkę z plusem!)
  Wang Yiye ½ - ½ Duda Jan-Krzysztof
  Schroeder Jan-Christian 0 - 1 Piorun Kacper (Kacper potwierdził, że umie grać z Niemcami)
  Shoker Samy 0 - 1 Bartel Mateusz (Tak trzymać.)
  Bartel Marta 1 - 0 Siva Mahadevan (Prosiłem o prezent pod choinkę i dostałem.)
  V runda Qatar Masters Open 2015 zdecydowanie dla Polski:
  Polska 5 - 1 Reszta Świata
  Stan "meczu" po V rundzie: Polska 17½ - 11½ Reszta Świata
  7. Swiercz Dariusz 4 z 5
  13. Wojtaszek Radoslaw 3.5 z 5
  40. Duda Jan-Krzysztof 3 z 5
  30. Piorun Kacper 3 z 5
  55. Bartel Mateusz 3 z 5
  117. Bartel Marta 1.5 z 5
  W drugi dzień Świąt mamy takie gry:
  Swiercz Dariusz - Karjakin Sergey
  Wojtaszek Radoslaw - Sjugirov Sanan
  Bartel Mateusz - Howell David W L
  Hamdouchi Hicham - Duda Jan-Krzysztof
  Xu Yinglun - Piorun Kacper
  Venkatesh M.R. - Bartel Marta

  Mirek Wolak

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie idzie Polakom - gratulacje, napewno takie wyniki budują pewność siebie tak potrzebną w pojedynkach na najwyższym poziomie. Obserwując ostatnie starty naszych i teraz ten turniej wyrażam przekonanie, że mamy jeszcze rezerwy i całą naszą czołówkę stać na wzmocnienie siły gry. Oby tak się stało to i emocje będą większe. Moim zdaniem trochę za mało miejsca poświęcamy na grę Mistrza Świata jak miał spadek formy to mnóstwo ludzi już otwarcie pisało że starci niebawem tytuł, że się wypalił, że nie wygra już żadnego poważnego turnieju itp. Aby zostać mistrzem warto obserwować właśnie mistrzów - powiem tak : czapki z głów panowie, szachy maja swojego wspaniałego Mistrza- Magnus gra dużo (to plus dla całych szachów pod różnymi względami) a mógłby ograniczyć starty i nie dawać innym przyzwyczajać się do swoich idei - on lubi turnieje lubi rywalizację - widać jak reaguje jak mu coś nie wyjdzie ale w decydujących momentach narazie wznosi się tam gdzie inni jeszcze nie sięgają. Zycze powodzenia Polakom w dalszych partiach i powodzenia Mistrzowi Świata.

  OdpowiedzUsuń
 3. W VI rundzie przegraliśmy z Resztą Świata wyraźnie,
  Polska 1½ - 4½ Reszta Świata
  Swiercz Dariusz ½ - ½ Karjakin Sergey (Tak trzymać!)
  Wojtaszek Radoslaw 0 - 1 Sjugirov Sanan (Porażka białym boli, oj boli.)
  Bartel Mateusz ½ - ½ Howell David W L (Remis po heroicznej obronie.)
  Hamdouchi Hicham ½ - ½ Duda Jan-Krzysztof (Teraz trzeba już tylko wygrywać.)
  Xu Yinglun 1 - 0 Piorun Kacper (Szkoda)
  Venkatesh M.R. 1 - 0 Bartel Marta
  Stan meczu po VI rundach: Polska 19 - 16 Reszta Świata
  6. Swiercz Dariusz 4.5 z 6
  34. Wojtaszek Radoslaw 3.5 z 6
  40. Duda Jan-Krzysztof 3.5 z 6
  52. Bartel Mateusz 3.5 z 6
  58. Piorun Kacper 3 z 6
  127. Bartel Marta 1.5 z 6
  Kojarzenia w VII rundzie:
  Harikrishna - Swiercz Dariusz (Poważny rywal.)
  Bartel Mateusz - Wei Yi (Chińczyk się rozpędza, oby trafił głową w "polski mur".)
  Ipatov Alexander - Wojtaszek Radoslaw (Trzeba wygrać, żeby ratować twarz.)
  Duda Jan-Krzysztof - Bok Benjamin
  Piorun Kacper - Puranik Abhimanyu
  Bartel Marta - Gholami Aryan

  Mirek Wolak

  OdpowiedzUsuń