wtorek, 22 grudnia 2015

W meczu na szczycie, po grubym błędzie, Wojtaszek przegrywa z Girim! Jutro Janek Duda zagra z samym Magnusem Carlsenem!!!


Nie można powiedzieć, że jest źle, choć ta runda była znacznie słabsza w wykonaniu Polaków. Może zacznę od tyłu, ale to naprawdę od wielkiego tyłu: Mateusz Bartel, po przegranej z jakimś mistrzem międzynarodowym z Indii Vigneshem ponad 2400 elo (zna ktoś tego szachistę, poważnie pytam?), może zapomnieć o wysokim miejscu w turnieju. Gdyby od jutra zaczął iść pięknie i tak punkty pomocnicze nie pozwolą mu wiele zwojować. Trzecia runda i już po turnieju! Bywa i tak!

Nie jestem "sycylijczyk", więc zupełnie nie orientuję się, co tam mogą czarne zrobić białym, chodzi mi o mecz Giriego z Wojtaszkiem. Trzeba bronić słabości (czarne), białe też mają swoje słabe punkty, ale jakie tu mogą być propozycje gry na zaostrzenie dla czarnych? Nie wiem, nie znam się. Sądzę jednak, że jeśli myśli się o grze na wygraną, nie wybiera się tego wariantu, a Radek wczoraj nawet gdzieś napisał, że ten mecz jest okazją do rewanżu za Baku. Jedna, gruba pomyłka i nasz reprezentant spadł do trzeciej dziesiątki, choć nadal jest w grze, jeszcze może podjąć walkę o bardzo wysoką lokatę.

Radek Wojtaszek z wbitym wzrokiem w emanującego spokojem Giriego. Foto: Katerina Savina.

Bardzo dobrze grali Świercz i Piorun, którzy nie dali się znacznie wyżej notowanym rywalom. Podobała mi się zwłaszcza gra Darka Świercza. Polak grał pewnie, bardzo dobrze ustawił sobie silnego Chińczyka i może cieszyć się z remisu, a przecież miał czarne. Piorun również grał prawidłowo, zagrano starą jak świat partię szkocką, system zdaje się przeanalizowany do samego remisu. Piorun oraz Świercz zostają w grze. Mój konkursowy typ, Darek Świercz, jest w pierwszej dziesiątce i swoją grą, zdaje się, powoli zaczyna nawiązywać do tego "dawnego Darka Świercza" sprzed kryzysu, oferującego swoim kibicom stabilną grę oraz bezpieczeństwo. Oby tak do samego końca Darek!

Wreszcie Janek Duda, wygrywając, zrobił nam wielką świąteczną frajdę. Oczywiście, nie chodzi o tą, dzisiejszą wygraną, choć partia była bardzo ładna, gdyby nie struktura pionów, można by było pomyśleć, że nie powstała po pierwszym posunięciu pionem sprzed damy. Chodzi o to, kogo los mu przeznaczył w rundzie kolejnej, a tą osobą, a właściwie osobowością, jest sam mistrz świata, Magnus Carlsen! Poezja kibicowskiego smaku, prawda?? I jeszcze Polak ma białe! Pójdzie 1.e4, Janek nie odważy się grać zamkniętych systemów przeciwko Wikingowi. Magnus odpowie symetrycznie 1...e5, a dalej? Co się dalej wydarzy w tej partii, zobaczyć nie możecie, a wręcz musicie jutro o godzinie trzynastej czasu polskiego. Ależ ten turniej mnie wciągnął, ależ mi się ogląda te zawody. Rozsmakowałem się w tej rywalizacji bez reszty. Kibicujemy jutro Polakom, kibicujemy jutro Jankowi Dudzie!!!!!!

9 komentarzy:

 1. Krystalizuje się tu kadra, jednak jakby dalej jakaś słabość w grze lidera, dość dziwna porażka jak na Radka i jego siłę gry, tak jakby jakieś złe założenia tkwiły gdzieś głęboko w głowie, oby to była jedyna na tym turnieju porażka, bo pomyślę że jednak małżeństwo szachiście nie służy...Rodzynek JKD i MC hm hm jakby to było gdyby MC przeszarżował, a ostatnio mu się to częściej zdarza napięcie pow. 220 V, a Świercz i Piorun płyną na fali wznoszącej od dłuższego czasu i oby chociaż do końca tego turnieju, i gdyby śledzić wyniki naszej potencjalnej reprezentacji /czterech do brydża/ do tej pory nie jest źle są na plusach i z nadziejami na medale.....
  tzbych

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja już nie mogę patrzeć na Najdorfa granego przez Radka. Spoglądam na jego statystykę w Najdorfie z ostatniego półrocza: remisy z Iwańczukiem i z Girim, porażki z Nawarą, Topałowem, Bołoganem i Girim. Jeśli chce się grać o wysokie stawki, może wypadałoby coś zmienić? Przeciwnicy uczą się ustawiać klocki przeciwko Radkowi i grając to samo, będzie trudno wygrywać.

  OdpowiedzUsuń
 3. po tej partii przestałem wierzyć, ze Radek przeskoczy wyżej w hierarchii światowej...

  OdpowiedzUsuń
 4. IV Runda Qatar Masters Open 2015:
  Duda Jan-Krzysztof 0 - 1 Carlsen Magnus (Magnus, póki co mocniejszy od Jana-Krzysztofa, ale to była dobra próba naszego młodego arcymistrza, nie murował, tylko zagrał w szachy i przegrał, ale następnym razem, kto wie?)
  Swiercz Dariusz ½ - ½ Howell David W L
  Piorun Kacper 0 - 1 Karjakin Sergey (Karjakin lepszy i tyle.)
  Wojtaszek Radoslaw 1 - 0 Vocaturo Daniele (Radek zrobił swoje.)
  Bartel Mateusz ? - ? Abdusattorov Nodirbek (Mati ma wygraną, ale jeszcze to trochę potrwa.)
  Vogel Roven 1 - 0 Bartel Marta
  Zapowiada się wynik Polska 2½ - 3½ Reszta Świata.

  Mirek Wolak

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mirek dałeś dwa komentarze? Bo jeden twój mi się chyba skasował przez przypadek!

   Usuń
  2. Tak, dałem dwa komentarze. Drugi dotyczył wyniku "meczyku" Polska - Reszta Świata. Po wygranej Matiego dzisiejszy mecz przegraliśmy 2½ - 3½ i wynik po IV rundzie Qatar Masters Open 2015 jest następujący:
   Polska 12½ - 10½ Reszta Świata
   Indywidualnie jest tak:
   12. Wojtaszek Radoslaw 3 z 4
   16. Swiercz Dariusz 3 z 4
   32. Duda Jan-Krzysztof 2.5 z 4
   53. Piorun Kacper 2 z 4
   80. Bartel Mateusz 2 z 4
   128. Bartel Marta 0.5 z 4
   Jutro w V rundzie mamy takie gry:
   Bologan Viktor - Wojtaszek Radoslaw (Liczę na udany rewanż za porażkę w Reykjaviku.)
   Korobov Anton - Swiercz Dariusz (Kolejny poważny sprawdzian dla Darka.)
   Wang Yiye - Duda Jan-Krzysztof (Kolejny nieznany reprezentant Państwa Środka. Trzeba uważać.)
   Schroeder Jan-Christian - Piorun Kacper (Kacper umie grać z Niemcami - vide Mistrzostwa Bawarii.)
   Shoker Samy - Bartel Mateusz (Trzeba bezwzględnie wygrać.)
   Bartel Marta - Siva Mahadevan (Pani Marto proszę sobie i nam zrobić prezent pod choinkę.)
   Hm..., "czarna runda" dla polskich dla polskich zawodników, a może black is OK?!

   Mirek Wolak

   Usuń
  3. No to mi gdzieś przepadł ten komentarz i nie mogłem go nigdzie znaleźć!:)

   Usuń
 5. Bartel wygrał, a zatem stan "meczu" po IV rundzie jest taki:
  Polska 12½ - 10½ Reszta Świata
  Swiercz Dariusz 3 z 4
  Wojtaszek Radoslaw 3 z 4
  Duda Jan-Krzysztof 2.5 z 4
  Piorun Kacper 2 z 4
  Bartel Mateusz 2 z 4
  Bartel Marta 0.5 z 4

  Mirek Wolak

  OdpowiedzUsuń