wtorek, 28 marca 2017

Na dwie rundy przed końcem Mistrzostw Polski prowadzi Kacper Piorun i Monika Soćko!!


Przed nami ostatnie, decydujące rundy Mistrzostw Polski w szachach. Rzeczywiście, wyniki niektórych uczestników mogą zaskakiwać. Wiemy już na pewno, że kolejnego tytułu mistrzowskiego nie zdobędzie Mateusz Bartel, który ma tylko jedną wygraną, dużo porażek, jednak o przyczynach jego gorszej dyspozycji rozmawialiśmy przecież. Gdy pojawia się na świecie mały człowiek następuje zwykle wielkie trzęsienie ziemi, przewartościowanie wielu wartości, radości jest cała moc ale i zaczyna się... ciężka praca :)! Mistrzem Polski w szachach nie zostanie również Bartosz Soćko, którego start nie należy do udanych. Trener kadry ma na swoim koncie też tylko jedno zwycięstwo, a czasy w których zachwycałem się jego grą, gdy wygrywał w pięknym stylu Puchar Rosji, to niestety, muzyka odległej przeszłości. To są moje zaskoczenia "in minus".

 Pozytywnie oceniam start Michała Krasenkowa, który bez względu na lata wciąż jest bardzo groźny. Michał Krasenkow to ogromna wiedza, doświadczenie, z którego nadal korzysta fantastycznie punktując rywali. Pozostały dwie rundy do końca i, kto wie, czy na jego piersi nie zawiśnie złoto? Do prowadzącego Kacpra Pioruna ma tylko pół punktu, a więc wszystko jest możliwe. Jak w takich sytuacjach zwykł mawiać klasyk "dopóki piłka w grze". Zerknijmy z kim zagra Kacper Piorun. Lider ma jeszcze przed sobą pojedynki z niezłym Heberlą i słabiej grającym Sadzikowskim. To dobry układ, szanse są naprawdę duże na mistrzostwo, pod warunkiem, że nie dojdzie do głosu syndrom ostatnich partii. W sumie wielu specjalistów daje różne rady jak dobrze się mentalnie przygotować do ważnych pojedynków, jednak w walce, gdy dochodzą do głosu emocje, nieraz cała wcześniejsza praca, zdobyta wiedza, bierze po prostu w łeb. Naprawdę nie jest łatwo się kontrolować podczas najważniejszej, albo jednej z ważniejszych partii w życiu. Zobaczymy jak to będzie.

Michał Krasenkow ma dwóch przeciwników - słabo grającego Bartosza Soćko oraz Grzegorza Gajewskiego, który również jest w czołówce i zgłasza akces do walki o najwyższy tytuł. Mamy jeszcze Aleksandra Miśtę, który też jest tuż za plecami liderującego Pioruna. Olek zagra w ostatnich rundach z Tomczakiem i Soćko. Intryga jest świetna. Nie mogę się doczekać tych ostatnich dwóch rund, które wyglądają z punktu widzenia kibica niezwykle atrakcyjnie.

U kobiet mamy analogiczną sytuację. Nieobliczalna Klaudia Kulon pokrzyżowała plany liderującej Monice Soćko, pokonując ją i tutaj używając szachowego określenia również mamy "niejasną". Zbyt długo trwałoby analizowanie, kto z kim gra i jakie ma szanse. Wiemy na pewno, że tytułu nie zdobędzie faworyzowana przed turniejem Jola Zawadzka, której ósme miejsce chluby nie przynosi. Dziś pierwsza z dwóch, decydujących rund w obu turniejach. Dziś też wiele się wyjaśni, choć, jak znam życie nie wszystko. Musimy uzbroić się w cierpliwość. Obstawiam, że Monika Soćko da radę, bo jest naprawdę mocna. Nie jestem aż tak pewny, czy u panów Kacper Piorun znajdzie się jako pierwszy na linii mety, niemniej jednak szanse ma ogromne. Trzeba tylko poradzić sobie z psychologiczną presją rund ostatnich. Z wielkim zainteresowaniem zasiadam dziś do oglądania relacji, emocji z całą pewnością nie zabraknie!!


6 komentarzy:

 1. Dobrze, że w tym wątku nie wspomniał Pan o turnieju Radosława Wojtaszka. Naprawdę, już nie warto o tym pisać!

  OdpowiedzUsuń
 2. w poprzednim też nie było o tym słowa a część komentarzy i tak była o R.W.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dlaczego nie warto? B.Bok to całkiem solidny gracz.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam.Wyniki - runda 9
  M-ce Tytuł Nazwisko Imię R. FIDE Pkt. S.B. Koya
  1 GM Piorun, Kacper 2648 6,0 26,00 4,0
  2 GM Tomczak, Jacek 2601 6,0 22,75 3,0
  3 GM Gajewski, Grzegorz 2615 5,5 22,25 3,0
  4 GM Miśta, Aleksander 2617 5,0 24,75 4,5
  5 GM Krasenkow, Michał 2620 5,0 18,50 2,5
  6 GM Bartel, Mateusz 2638 4,5 18,00 2,0
  7 GM Heberla, Bartłomiej 2577 4,5 17,25 2,0
  8 GM Soćko, Bartosz 2590 4,0 16,00 2,5
  9 IM Sadzikowski, Daniel 2541 3,0 13,00 2,0
  10 IM Jarmuła, Łukasz 2473 1,5 6,50 1,0
  No i co tu komentować:)Pozdrawiam - Jaworzno 1402

  OdpowiedzUsuń
 5. Który dzisiaj dostał łupnia

  OdpowiedzUsuń
 6. Faworyci z najwyższym rankingiem zdobyli mistrzostwo Polski, brawo!! Wśród kobiet grała ścisła czołówka kraju co daje obraz siły gry kadry, u mężczyzn brak zwłaszcza Wojtaszka, JKD i Świercza, wypacza nieco obraz reprezentacji, ale tak bywa, celem reprezentacji napewno nie są mistrzostwa Polski /nic im nie umniejszając/, ale jak sama nazwa wskazuje reprezentowanie Polski na arenie międzynarodowej!! A jaką drogą poszczególni reprezentanci dojdą do optymalnej formy, to już sprawa trenera, PZW i ich samych, na pewno nie kibiców, ale to moje zdanie. Ja się ciesze jak kibicuję Polakom w silnych turniejach międzynarodowych bardziej niż tymi, nawet rangi mistrzostw Polski, granymi we własnym gronie. Trudno oceniać wybór rozwoju Wojtaszka, ba zapewne inne byłyby wpisy, gdyby od początku wygrywał i miał samych pow. 2600 przeciwników, ale też inaczej by się go postrzegało gdyby grając na własnym podwórku poniósł ze dwie porażki i stracił z 10 pkt. rankingowych, a tak również mogło być! Najważniejszy jest cel, a nim zapewne jest sukces w superturniejach i drużynowych mistrzostwach świata czy europy. 3mam kciuki za sukces Wojtaszka w ostatnich rundach, wszystko jeszcze możliwe.
  tzbych

  OdpowiedzUsuń