czwartek, 31 marca 2011

"Indywidualne Mistrzostwa Europy w Szachach we francuskim Aix- Les- Bains na trzy rundy przed końcem""
Indywidualne Mistrzostwa Europy w Szachach, odbywające się we francuskim Aix-Les-Bains dobiegają końca. Przed nami trzy ostatnie, najważniejsze dla końcowej klasyfikacji rundy. O naszych reprezentantach, poza Radosławem Wojtaszkiem, który zajmuje jedenaste miejsce, nie można powiedzieć niczego dobrego. Aktualny Mistrz Polski, GM Mateusz Bartel, zajmuje 85 miejsce, a pozostali zawodnicy są jeszcze dalej. Mateusz Bartel i tak ma dużo szczęścia, gdyż kilka razy ratował całkowicie przegrane pozycje i jego gra w niczym nie przypomina tej z Mistrzostw Polski. Mistrz Europy z Batumi 2002r.- GM Bartłomiej Macieja, również nie może nawiązać do swojej wysokiej formy sprzed kilku lat. Z całą pewnością poważną przeszkodą w osiąganiu o wiele lepszych rezultatów są astronomiczne wręcz niedoczasy, w które wpada ten zawodnik praktycznie w każdej partii. Rzadko się spotyka, żeby szachista z rankingiem ponad 2600 tak nieracjonalnie gospodarował czasem. W większości partii, Bartek miał do wykonania kilkanaście posunięć mając 2-3 minuty na zegarze! Trudno powiedzieć co jest przyczyną takiego stanu rzeczy, niemniej jednak na tym poziomie podobna sytuacja nie powinna mieć miejsca.

Widok na Aix Les Bains

Koszmarne zawody gra GM Dariusz Świercz, który w tym momencie zajmuje bardzo odległe, 217 miejsce. Jedyne co pozostaje teraz Darkowi to spróbować powalczyć o jak najmniejsze straty rankingowe.
Udany turniej rozgrywa WGM Jolanta Zawadzka, której udało się zremisować z  Iwanem Sokolovem 2643 elo. Nasza arcymistrzyni walczy bez kompleksów i ma dobre szanse na niezłe końcowe miejsce w mistrzostwach.
Jedynym zawodnikiem, który gra pewnie jest Radosław Wojtaszek, choć trzeba przyznać, w kilku partiach nie wykorzystał swoich szans do końca. We wczorajszej partii, granej z prowadzącym Vladimirem Potkinem, Radek uzyskał przewagę i mając dużo czasu na zegarze zagrał kilka niedokładnych posunięć, co pozwoliło GM Potkinowi szybko uprościć pozycję i doprowadzić do remisowego zakończenia. Przed nami trzy ostatnie, najważniejsze rundy Mistrzostw Europy. Emocji na pewno nie zabraknie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz