Береги платье снову, а честь смолоду» - to fantastyczne powiedzenie padło z ust Sergieja Dołmatowa w związku ze sprawą nieczystej gry juniora, Germana Merkina, byłego już ucznia elitarnej szkoły Dworkowicza. Jeśli miałbym to dość trudne do przetłumaczenia powiedzonko przełożyć, to brzmiałoby mniej więcej: "Szanuj swój strój od nowości, a honor od młodości". Przyznam, że przeszły mnie ciarki po plecach, gdy na często odwiedzanym przeze mnie serwerze http://chess-news.ru/node/12601 przeczytałem te słowa. Arcymistrz Dołmatow uważa, że młody człowiek, który dopuścił się nieczystej gry (w sumie bez konkretnej przyczyny - to była runda trzecia, German Merkin nie był w czołówce turnieju, a partia była w początkowym stadium) powinien darować sobie grę w profesjonalne szachy.
GM Sergiej Dołmatow |
Według rosyjskiego arcymistrza świat szachistów jest bardzo mały, a ten postępek będzie się ciągnął za Germanem Merkinem przez całe życie - chłopak stracił reputację, a odzyskać ją będzie mu niezwykle trudno. Dołmatow uważa, że ów junior, oczywiście, może w dalszym ciągu być sympatykiem szachów i grać w nie amatorsko, jednak profesjonalny świat szachów jest w tym momencie zamknięty dla tego młodego człowieka.
Wielki szacunek dla arcymistrza Dołmatowa, który nie dopuszcza jakiejkolwiek dyskusji wartościującej na temat dopingu w sporcie - jego postawa jest jasna i jednoznaczna. Jest wiele tematów, które z samej swej natury nie są czarno - białe. Dla Dołmatowa jak i dla mnie takim tematem nie jest doping. Zdarzenie z Germanem Merkinem każdy młody sportowiec powinien dokładnie przemyśleć i zastanowić się, jak wielką karą za podobne praktyki może być wykluczenie z tak wspaniałej dyscypliny, jaką są szachy. Jeszcze raz na sam koniec powtórzę to piękne powiedzenie - «Береги платье снову, а честь смолоду».
Zdjęcie Sergieja Dołmatowa z rosyjskojęzycznej strony : http://www.kuzbass85.ru/2012/06/08/nakaz-chempiona-detyam-do-16-stat-grossmeysterami/ (klikając na ten link odnajdziecie bardzo interesujący wywiad z arcymistrzem, ale nie związany z tematem, który poruszyłem w tym artykule.)
Mając jako takie rozeznanie w etycznych aspektach wychowania uczniów przez Dworeckiego nie spodziewałem się innej reakcji Dołmatowa.
OdpowiedzUsuńSwego czasu jeden z artykułów - wywiadów z Dworeckim nosił tytuł " Wychowywać porządnych ludzi". Nic dodać nic ująć jak dla mnie.